Baie de Henne est situé sur la pointe occidentale de Haïti de nord. Il s’agit de la plus pauvre et la plus séparée partie du pays. Elle n’est reliée aux environs par aucu chemin, le terrain est pierreux, difficile même pour les jeeps et grandes voitures. Suite au déboisement, le sol est complètement dénudé et sec.

D’après le recensement de 2009, il y a environ 24 800 d’habitants à Baie de Henne. La plupart d’entre eux gagne sa vie par la pêche. Les baiedehennains prennent la mer vaste malgré le fait que la plupart d’eux ne savent pas nager.

ŠKOLA

Školu Sainte Maria Goretti v Baie de Henne navštěvuje kolem 250 dětí, z toho většina žáků studuje díky naší podpoře a také podpoře českých dárců. To, že se naučí číst, psát a počítat jim může změnit život. Polovina Haiťanů je totiž negramotná.

Učitelé v našich školách dostávají za svou práci výplatu, což školu stabilizuje.

V roce 2015 vznikla v budově i nová jídelna, kde děti konečně mohou poobědvat na židlích a u stolu. Nejčastěji si pochutnají na rýži a fazolích, pro mnohé děti je to jediné teplé jídlo za celý den. Školu spravuje místní farnost.

PARTNEŘI

Farnost v Baie de Henne

HISTORIE NAŠÍ POMOCI

V roce 2005 přijíždí do Baie de Henne český misionář Roman Musil. Na místě pomáhá těm nejchudším z nejchudších. Brzy se k němu připojujeme i my – Arcidiecézní charita Olomouc. Pomáháme Haiťanům v jejich každodenním životě – např. oddělením pramenu sladké vody od slané, pořízením plechových střech, které odolají hurikánům a tropickým bouřím, potravinovou pomocí či dovozem potřebných léků a vitamínů. Od roku 2015 pořádáme zdravotnický kemp pro chudé obyvatele z těžko dostupných oblastí severozápadu Haiti – každoroční prohlídky a ošetření financujeme díky kampani Na zdraví Haiti. Nejvýznamnějším počinem je Adopce na dálku. Prostřednictvím tohoto projektu čeští dárci podporují haitské školáky ve vzdělání.

DALŠÍ PROJEKTY

Střecha nas hlavou – Pořízení plechové střechy, která odolá tropické bouři i hurikánu.

Zdravotnický kemp – Prohlédnutí a ošetření školáků a starších potřebných lidí z Baie de Henne, kteří nemají šanci dostat se k lékaři. Ty nejčastěji trápí bolest břicha a hlavy, nedostatek vitamínů, červi, infekce očí, uší a kůže. Kvůli nedostatku plnohodnotné stravy má mnoho dětí problém s očima, některým dokonce i hrozí, že v dospělosti oslepnou.