Baie de Henne leží v západním cípu severního Haiti. Jde o jednu z nejodříznutějších a nejchudších částí země. Tuto oblast nespojují s okolím žádné cesty, terén je kamenitý, náročný i pro džípy a větší auta. Kvůli odlesňování je půda v této oblasti zcela holá, suchá.

V Baie de Henne žije zhruba 24 800 obyvatel, alespoň podle posledního sčítání lidu v roce 2009. Většina z nich se živí rybolovem. Baiedeheňané vyplouvají na širé moře za obživou, přestože mnozí z nich neumějí plavat.

 

PODÍVEJTE SE DO BAIE-DE-HENNE…

ŠKOLA

Školu Sainte Maria Goretti v Baie de Henne navštěvuje kolem 250 dětí, z toho většina žáků studuje díky naší podpoře a také podpoře českých dárců. To, že se naučí číst, psát a počítat jim může změnit život. Polovina Haiťanů je totiž negramotná. Učitelé v našich školách dostávají za svou práci výplatu, což školu stabilizuje.

V roce 2015 vznikla v budově i nová jídelna, kde děti konečně mohou poobědvat na židlích a u stolu. Nejčastěji si pochutnají na rýži a fazolích, pro mnohé děti je to jediné teplé jídlo za celý den. Školu spravuje místní farnost.

PARTNEŘI

Farnost v Baie de Henne

HISTORIE NAŠÍ POMOCI

V roce 2005 přijíždí do Baie de Henne český misionář Roman Musil. Na místě pomáhá těm nejchudším z nejchudších. Brzy se k němu připojujeme i my – Arcidiecézní charita Olomouc. Pomáháme Haiťanům v jejich každodenním životě – např. oddělením pramenu sladké vody od slané, pořízením plechových střech, které odolají hurikánům a tropickým bouřím, potravinovou pomocí či dovozem potřebných léků a vitamínů. Od roku 2015 pořádáme zdravotnický kemp pro chudé obyvatele z těžko dostupných oblastí severozápadu Haiti – každoroční prohlídky a ošetření financujeme díky kampani Na zdraví Haiti. Nejvýznamnějším počinem je Adopce na dálku. Prostřednictvím tohoto projektu čeští dárci podporují haitské školáky ve vzdělání.

DALŠÍ PROJEKTY

Střecha nad hlavou – pořízení plechové střechy na současné obydlí, nebo stavba nových domů, které odolají tropickým bouřím i hurikánům. My sponzorujeme materiál, a místní partneři opatří řemeslníky a pracovní sílu. Apelujeme na to, aby se do procesu stavby zapojili také noví majitelé dle toho, jak mohou.

Zdravotnický kemp – Prohlédnutí a ošetření školáků a starších potřebných lidí z Baie de Henne, kteří nemají šanci dostat se k lékaři. Ty nejčastěji trápí bolest břicha a hlavy, nedostatek vitamínů, červi, infekce očí, uší a kůže. Kvůli nedostatku plnohodnotné stravy má mnoho dětí problém s očima, některým dokonce i hrozí, že v dospělosti oslepnou.