Město Gonaïves se nachází v severozápadní části Haiti. V této oblasti žije zhruba 300 000 obyvatel, alespoň podle posledního sčítání lidu v roce 2011. Po roce 2000 se město potýkalo se silnými záplavami, sesuvy půdy, bouřemi a hurikány.

V Gonaïves není dostatek pitné vody, tamní lidé si ji tak musejí kupovat. Mnozí žijí ze dne na den, to málo, co mají, vymění nebo prodají. Nejhůř jsou na tom obyvatelé okrajové části Gonaïves, právě těm se sestrami Sv. Josefa pomáháme. Sestry zde kromě základní školy vedou ortopedické centrum, nutriční centrum pro matky s dětmi a nové také šicí dílnu.

 

PODÍVEJTE SE DO GONAÏVES…

ŠKOLA

Do gonaivské školy Emmaus Saint Joseph míří 600 žáků, z toho přes 100 dětí studuje díky naší podpoře i podpoře českých dárců. Školu spravují indické sestry z řádu sv. Josefa.

Každý den děti zahájí vyučování nástupem na prostranství u školy a vyvěšením haitské vlajky. Pak se rozejdou do tříd. Učitelé v našich školách dostávají za svou práci výplatu, což školu stabilizuje.

Arcidiecézní charita Olomouc přispěla ke vzniku nové školní budovy. Stavbu jsme nechali vystavět tak, aby odolala hurikánům i zemětřesením. Nechybí tam ani jídelna, kde děti dostanou teplé jídlo denně. V areálu stojí také bezpečné záchodky, které postrádají domácnosti mnohých chudých Haiťanů.

PARTNEŘI

Indické sestry z řádu sv. Josefa

HISTORIE NAŠÍ POMOCI

Od roku 2009 začínáme spolupracovat s řádem sester Sv. Josefa. Podporujeme stavbu multifunkční budovy se školou a rehabilitačním a nutričním centrem v Gonaïves. V roce 2010 sehráváme klíčovou roli v pomoci po ničivém zemětřesení, které zasáhlo především hlavní město Port au Prince. Naši lidé přímo na místě koordinují pomoc mířící na Haiti ze zahraničí (hygienické prostředky, dočasné přístřešky, pitná voda, potraviny, …). Pomáháme i přes své partnery. Spousta Haiťanů se ocitá bez přístřeší a vydává se na sever země. Mnozí tito lidé se usadí v Gonaïves. Na podzim 2017 vysíláme na Haiti kontejner s materiální pomocí – šlapací stroje pro šicí dílnu, učební pomůcky a nábytek do škol, sportovní vybavení pro děti, zdravotnický materiál, … Nejvýznamnějším projektem je zde Adopce na dálku. Prostřednictvím tohoto projektu čeští dárci podporují Haiťánky ve vzdělání.

PROJEKTY

Nutriční a rehabilitační centrum – Nutriční centrum je určené na řešení problému podvýživy. Mnohdy s poruchami trávení i jinými doprovodnými zdravotními problémy. Rehabilitační centrum je určeno pro děti s problémy pohybového aparátu. A to nejen z důvodu nemoci nebo podvýživy, ale také v důsledku fyzického nebo mentálního handicapu. Této skupině obyvatel se totiž na ostrově věnuje jen málokdo. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma, těm nejpotřebnějším. Klienti mohou za poskytnutou službu pomoci s úklid nebo jinou prospěšnou činností.

Střecha nad hlavou – pořízení plechové střechy na současné obydlí, nebo stavba nových domů, které odolají tropickým bouřím i hurikánům. My sponzorujeme materiál, a místní partneři opatří řemeslníky a pracovní sílu. Apelujeme na to, aby se do procesu stavby zapojili také noví majitelé dle toho, jak mohou.

Šicí dílna – Pořízení šlapacích šicích strojů, šicích potřeb, látek a dalšího vybavení pro šicí dílnu v Gonaïves, kterou od roku 2017 provozují sestry řádu sv. Josefa. Díky kurzu šití se místní dívky a ženy vyučí krejčovskému řemeslu, které jim zajistí zdroj obživy.