0600
Srpen 3

600 př. n. l. INDIÁNI

Ostrov Hispaniolu osídlila skupina arawackých indiánů zvaných Tainos, kteří na ostrově žili až do konce 15. století.
1492
Srpen 3

KOLUMBUS

Kryštof Kolumbus při své první plavbě zakotvil na svátek svatého Mikuláše na ostrově Hispaniola v zátoce Mole Saint Nicolas.
1625
Srpen 3

PIRÁTI

Francouzští bukanýři, později nazýváni piráti, osídlili ostrov Tortuga, aby okupovali španělské a anglické lodě plující v Karibském moři.
1697
Srpen 3

DĚLENÍ

Španělsko postoupilo západní třetinu ostrova Francouzskému království, čímž vznikla nejlukrativnější kolonie.
1767
Srpen 3

CUKR

Haiti se díky pěstování cukrové třtiny stalo hlavním dodavatelem cukru do Evropy a tím také nejbohatší francouzskou kolonií 18. století.
1802
Srpen 3

NAPOLEON

Napoleon Bonaparte vyslal na Haiti přes 40 000 francouzských vojáků, aby uklidnil narůstající vzpouru otroků. Většina vojáků podlehla žluté zimnici a nepodařilo se jim zabránit revoluci.
1804
Srpen 3

PRVENSTVÍ

Černí otroci vyhlásili nezávislost na Francii. Vznikla tak první černošská republika na západní polokouli s arawackým názvem Haiti (hornatá země).
1915
Srpen 3

OKUPACE

Americký prezident Woodrow Wilson dal svolení k intervenci na Haiti. Hlavním cílem bylo stabilizovat zemi.
1934
Srpen 3

DRUHÁ NEZÁVISLOST

Po 19 letech okupace američtí vojáci opustili Haiti. Země však po jejich odchodu znovu upadla do chaosu a nestability.
1957
Srpen 3

DIKTATURA

Prezidentské volby vyhrál François Duvalier, později přezdívaný Papa Doc. Z plachého a laskavého lékaře se stal nejbrutálnějším haitských diktátorem likvidujícím mulaty, duchovenstvo a všechny své odpůrce.
1971
Srpen 3

NÁSTUPCE

Po smrti nejkrutějšího diktátora do prezidentského křesla usedl jeho syn Jean Claude Duvalier, nazývaný Baby Doc. Jean Claude kráčel ve šlépějích svého otce.
1986
Srpen 3

EXIL

Nespokojenost obyvatelstva vedla k pádu režimu a odchodu Baby Docka do exilu ve Francii, odkud se vrátil na Haiti v roce 2011. Roku 2014 zemřel na zástavu srdce v hlavním městě Port-au-Prince.
1991
Srpen 3

DEMOKRACIE

Vítězem prvních demokratických voleb se stal charismatický kněz Jean Bertrand Aristide, který zvítězil díky velké podpoře nejchudších obyvatel. Bohatí elita ho však brzy po nastoupení do úřadu svrhla. Zpět do úřadu se vrátil až v roce 1994.
2002
Srpen 3

MISIONÁŘ

Český misionář Roman Musil začal působit na Haiti ve vesnici Baie de Henne na severozápadě Haiti.
2005
Srpen 3

CHARITA

Arcidiecézní charita Olomouc zahájila svou činnost na Haiti. Nejprve ve vesnici Baie de Henne, později její pomoc směřovala i do dalších oblastí.
2010
Srpen 3

ZEMETŘESENÍ

Velké zemětřesení zasáhlo hlavní město Port-au-Prince a jeho okolí. Tato katastrofa po sobě zanechala více než 200 000 obětí, přes 1 milion zraněných a naprosto zdevastované hlavní město.
2016
Srpen 3

HURIKÁN

V říjnu udeřil na Haiti hurikán Matthew, který zasáhl 2,5 milionu lidí. Byla zničena jejich úroda, zdroje obživy, příbytky. Arcidiecézní charita Olomouc pomáhala přímo na místě, následně se podílela na opravě přístřeší a obnově škol.