Střecha je symbolem bezpečí a domova. Lidem v izolovaných oblastech ostrova Haiti však chybí přístup ke kvalitnímu materiálu, ze kterého by si mohli postavit střechu na svůj dům. Většina střech je tu z palmového listí. Při silném dešti tak voda nateče přímo do místnosti. Proto podporujeme výměnu palmových střech za plechové. Podmínkou je zapojení vlastníků domu a místních řemeslníků – lidé se postarají o práci, my dodáme materiál. Místní lidé si tak jednak zlepší svou životní úroveň, ale také se přiučí řemeslu, kterým se nadále mohou živit.

 

Bídnou životní situaci zhoršuje jak nestabilní politická situace země, tak časté přírodní katastrofy. Ekonomická krize a dvacetiprocentní inflace v posledních letech dělají své. Lidé raději volí koupi jídla před placením nájmu nebo neustálým handrkováním se o kus pozemku. Mnoho z nich končí na ulici bez přístřeší. A právě těm nabízíme pomoc se získáním přístřeší pro svou rodinu. My zajistíme materiál, a místní partneři řemeslníky a pracovní sílu. Musejí se do procesu stavby také sami zapojit podle toho, jak mohou. Stejně jako u stavby odolných plechových střech.

 

Pořízení plechové střechy je 15 000 Kč a obydlí je 60 000 Kč.
Číslo účtu: 43-9935450227/0100; VS: 88888
Možnost přispět přes Dárek pro Haiti – Střecha nad hlavou a Dům na Haiti.

 

Příběh - Alliette

Alliette pracuje jako kuchařka v centru sester sv. Josefa v Gonaïves. Alliette bylo třináct let, když jí zemřela matka. Dívenka se tak musela postarat o nemocného otce, bratra a čtyři sestry. Za pár let přibyl do rodiny i manžel a dvouletá dcerka. Početná rodina však přespávala v boudě bez dveří, což není bezpečné. Allietin muž se s podporou sester pustil do stavby malého domku, dokonce si i sám vypracoval podrobný nákres stavby. Je zedník. Střechu rodině pořídila Arcidiecézní charita Olomouc. Plechová střecha, která je odolnější vůči tropickým bouřím a větším vichrům, je totiž pro mnohé Haiťany nedostupná. „Díky za domov, za to, že se konečně můžeme cítit v bezpečí,“ děkuje Alliette.