Sedm dní života na Haiti
Humanitární mise se kromě ředitele Keprta účastnil také Pavel Nováček z Agentury rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje o.p.s. Na Haiti vyrazili proto, aby zjistili do jaké míry jsou jejich snahy o pomoc této chudé zemi úspěšné, dále přijeli podepsat smlouvu s kongregací oblátů na Haiti o rozšíření projektu Adopce na dálku®-Haiti. „Třetím důvodem cesty bylo zjišťování dalších možností jak pomoci lidem na Haiti,“ sdělil Václav Keprt, kterého situace na Haiti šokovala. „Měli bychom zejména naplnit lidské potřeby jako je jídlo, bydlení, zdravotní pomoc a vzdělávání, bez něhož není možný pokrok,“ sdělil po návratu do Česka.
Pavel Nováček byl na Haiti už potřetí. Podle něj je ve vesničce Baie de Henne za poslední léta vidět pokrok. „Částečně je dokončena stavba školy, kde se v osmi nových třídách učí 250 dětí. Vybudovala se nová studna na solární pohon, takže vesnice má to základní pro život – vodu. Staví se i kantýna, kde se bude vařit pro děti,“ přiblížil Nováček s tím, že jedno jídlo denně ve škole je často jediné, co děti dostanou, mnohé z nich tak docházejí do školy hlavně s nadějí, že se nají. Některé musí do školy urazit až 10 km pěšky.
Podle sestry Sandrale Thomas, která na Haiti působí, se adopce osvědčila. „Umožňuje vzdělání dětem, jejichž rodiče nemají na zaplacení školného, navíc od doby, kdy Adopce na dálku začala fungovat, se celkově zlepšily podmínky vyučování, ale také zdravotní stav dětí,“ míní sestra.
Zájem českých „adoptivních rodičů“ je velký, evidováno je tak nyní asi 200 adoptovaných školáků. Po uzavření smlouvy s haitskými obláty bude možné do projektu „adopce“ zahrnout více dětí, dokonce až 1000.
Podle Keprta je třeba také promýšlet, jak vzdělání haitských dětí uplatnit. „Uvažujeme, že bychom lidi na Haiti učili řemeslům, což by je dlouhodobě motivovalo a měly by možnost se uživit,“ nastínil Keprt s tím, že by mohla vzniknout třeba šicí dílna pro ženy a výuka a podpora rybolovu zaměřená na muže.
Do veškerého budování ve vesnici se zapojuje celá komunita. To vede humanitární misi k dalším úvahám, například o projektu, který by se jmenoval „Kup lidem střechu nad hlavou“. „Lidé bydlí v chatrných chýších, které drží jen silou jejich modlitby. Když přijde období dešťů, voda chýšemi protéká a lidé se nemají kam skrýt. Za určitou částku od dárce by rodina dostala vlnitý plech, aby jim v deštích střecha neprotékala,“ plánoval Václav Keprt.
Situace na Haiti je všeobecně označována termínem „Chudoba života“. Podle Pavla Nováčka má Haiti smůlu, není totiž mezi prioritními zeměmi České republiky, ani Evropy, patří totiž do oblasti zájmu USA. Na druhé straně není pro USA hrozbou, takže leží i mimo zájem USA. Arcidiecézní charita Olomouc se tak snaží vzbudit zájem o tuto zemi, která je ,Afrikou v Latinské Americe‘. Pomáhá nejen v Baie de Henne, ale vytváří v celé oblasti navazující projekty, které by tam pomohly zlepšit zoufalou kvalitu života.