
Haiti se od roku 2010 proměňuje
Haiti – Desítky národních Charit, členů Caritas Internationalis, i další neziskové organizace se před pěti lety okamžitě zapojily do pomoci obyvatelům Haiti, když zemi 12. ledna 2010 zasáhlo zemětřesení, hodnocené jako největší za posledních 200 let. Během pěti let se podařilo postavit domy, školy, zdravotnická zařízení, zajistit vzdělání dětem a učitelům, dále také pěstitelům a chovatelům. Proces obnovy stále pokračuje.
Sestry z řádu sv. Josefa pomáhají dětem i rehabilitacemi. Foto: Jiří Pasz © ACHO
Následkem masivních otřesů zemřelo v lednu 2010 více než 300 000 lidí a více než milion se ocitl bez domova. Téměř okamžitě po katastrofě se do pomoci místním obyvatelům zapojilo 12 Charit z Caritas Internationalis včetně Charity Česká republika a Arcidiecézní charity Olomouc. I v následujících letech pomáhaly s odstraněním následků zemětřesení. Charitní pomoc byla možná také díky obrovské finanční, materiální a duchovní podpoře milionů lidí z celého světa.
Cesta pomoci Haiťanům vybudovat si lepší život ještě neskončila. Země totiž patří k nejchudším na světě, a je tak stále potřeba zlepšit přístup k potravinám, vzdělání, zdravotní péči či zaměstnání a pokračovat v probíhajícím procesu přestavby a překonávání současných problémů. Hati nesmí být zapomenuto. I pět let po zemětřesení doprovázejí Charity haitský lid na cestě k lepší budoucnosti.
Během pěti let, tedy v době od 12. ledna 2010 do ledna 2015, dokázaly Charity včetně té české zajistit lidem jejich obydlí, možnosti pěstování a chování domácích zvířat, vzdělávání dětí i učitelů a dalších odborníků či dokonce podpořit zajištění lidských práv zejména dětí.
Následuje přehled aktivit vytvořený u příležitosti připomenutí si pětiletého výročí od zemětřesení, které umožnily Vaše dary:
- poskytnutí hygienických balíčků tisícovce rodin a dále také školního vybavení ve třech školách
- zajištění živobytí lidem v oblastech zasažených zemětřesením
- osvětová kampaň o prevenci cholery a jiných infekčních onemocnění na Haiti
- dodávky jídla do školních kantýn či dětem ze sociálně slabých rodin
- podpora vzdělávání učitelů a dalších pracovníků základních škol včetně ředitelů, podpora fungující spolupráce škol, různých institucí a rodičů v otázkách řízení škol v oblastech Léogâne and Gressier
- výstavba latrín na základních školách a systému zavlažování v regionech Jeanjean 1, Jeanjean 2, a Guirand
- podpora a školení zemědělců a drobných podnikatelů v pěti venkovských oblastech Léogâne
Arcidiecézní charita Olomouc nadále pokračuje v poskytování vzdělání dětem prostřednictvím programu Adopce na dálku
Nezměrná síla celosvětové charitní sítě
- zajištění potřebné pomoci bezprostředně po zemětřesení
- rekonstrukci Centra pro seniory a osoby se zdravotním postižením
- rekonstrukci škol a ubytoven pro dívky,
- výstavbu odborného centra odborné přípravy
- rekonstrukce kanceláře Charity
- projekty zaměřující se na zlepšení hygienických podmínek
CORDAID (Charita Nizozemsko) získala od různých dárců 30 milionů eur, které využila na:
- poskytnutí jídla 267 027 lidem
- vyslání speciálních chirurgických a jiných lékařských týmů z Amsterodamu, kteří následně operovali a léčili 886 pacientů
- dodávky vody pro 3 000 lidí
- poskytnutí dočasného přístřeší 6 250 lidem
- postavení či opravu více než 6 000 domů
- proškolení stovky lidí, kteří následně poskytli psychosociální péči
Charita Švýcarsko investovala více než 30 milionů švýcarských franků na:
- poskytnutí okamžité pomoci 43 500 lidem
- osvětovou kampaň o prevenci cholery pro 75 000 lidí
- výstavbu 5 škol pro 2 500 žáků
- výstavbu 640 domů pro 2 629 osob
Secours Catholique (Charita Francie) reagovala na okamžité potřeby, stavěla domy či dočasné přístřešky, bojoval proti choleře, podporovala odborné vzdělávání, stavěla školy atd.
Caritas Italiana financovala 169 projektů v oblasti západní, jihovýchodní a Grand’Anse Haiti financovaných prostředky ve výši více než 21,5 mil eur.
Americká a kanadská Charita
- bezprostředně po zemětřesení zajistila 10 milionů porcí jídla více než jednomu milionu lidí v postižených oblastech.
- zajistila ručně poháněné drtiče suti, díky kterým se podařilo odstranit okolo 42 000 m3 trosek. Z toho bylo téměř 11 000 m3 recyklováno a využito na základy více než 4 500 provizorních přístřešků a 300 latrín.
- pomohla 10 500 rodinám usadit se v Port-au-Prince, kde se jim dostalo přechodného obydlí – pevného a odolného vůči otřesům a bouřím, lidé se tak mohli vrátit do částí města, kde žili.
- vybudovala a opravila 2 397 sanitární zařízení (umyvadel, latrín včetně zajištění dalších instalatérských prací) v Port-au-Prince. Postavila také 8 140 nádrží na zachycení dešťové vody u přechodných obydlí, instalovala 394 sprch a 29 nádrží na pitnou vodu, nebo nafukovací vodní měchýře. Postavila nebo opravila 5,6 km dlouhý odvodňovací kanál.
- vytvořil krátkodobá pracovní místa pro zhruba 11 100 lidí (z toho 42 % pro ženy), kteří se podíleli na obnově zasažených území.
- ve spolupráci s katolickou církví na Haiti přestavěla fakultní nemocnici St. Francois de Sales se 200 lůžky.
- pro léčbu a prevenci cholery postavila ošetřovny, spalovny, laboratoře a skladovací prostory v sedmi partnerských nemocnicích. Dále 450 000 rodinám rozdala mýdlo, tablety pro čištění vody a příručky o správných hygienických návycích. Rozdělila též více než 41 000 balíčků s různými pomůckami na boj s cholerou, vyčistila 250 000 domů a proškolila tisíce zdravotníků o choleře a možnostech léčby.
- pracovala rovněž přímo s haitskými bankovními institucemi, se kterými se podařilo vyvinout úvěr s přijatelnou úrokovou sazbou, která umožní domácnostem s nízkými příjmy zvládnout opravu svých domovů.
- stále pomáhá oživit produkci a prodej haitské kávy, vytvořila proto síť šesti družstev pěstitelů kávy, došlo k výsadbě 265 000 nových kávovníky, podařilo se prodej téměř 20 000 kg kávy.
Canadian Catholic Organization for Development and Peace (Charita Kanada) vynaložila na Haiti za posledních pět let 25 milionů dolarů na nejrůznější aktivity.
- poskytnutí jídla 1,2 milionu lidí, vody 75 310 lidem a 18 221 hygienických balíčků
- zajištění péče o zdraví a psychosociální pomoci 102 031 lidem (přednost měli děti a mládež)
- poskytnutí dočasného přístřeší pro 130 330 lid a následně vybudování obydlí pro 470 rodin
- vybudování 586 vodních nádrží, jímek, studen a vodovodů, školicího střediska pro 140 seminaristů
- rekonstrukce tří škol pro 1079 studentů
- vybudování cvičné farmy, které se školilo 500 mladých pěstitelů, podnikatelů
- pomoc 3 124 ženám, které se staly obětmi násilí
- proškolení 6 369 lidí v otázce násilí na základě pohlaví
- kampaň s cílem zvýšit povědomí, monitorovat a prosadit dětská práva, zajistit včasnou reakci na humanitární krizi, dále informovat o právech vězňů a soudním systému
- úspěšné lobování za rovná práva pro zákonné a nemanželské děti a také pro přijetí zákona vyžadujícího, aby otcové uznali své nemanželské děti, které byly předtím opomíjeny
- poskytnutí zemědělských nástrojů 2 658 pěstitelům a chovatelům
- školení o farmaření pro 150 00 lidí
- předání 8 997 hospodářských zvířat (muly a drůbež, kozy, prasata) a také sazenic do více než 14 000 rodin plus 38 tun semen (fazole, kukuřice, hrášek, příze a proso) téměř 50 000 rodinám
Jedním z příkladů, kdy se spojilo několik Charit, je podpora domova Foyer Maurice-Sixto, bydliště haitských dětí, které se dostaly do tzv. domácího otroctví. Tyto děti, tzv. restavèk, žily v hostitelských rodinách, protože jejich vlastní rodiny byly příliš chudé, aby se o ně někdo postaral. V těchto hostitelských rodinách pracovaly v domácnosti, plnily různé úkoly a často byly také týrány. Nemohly chodit do školy. V dobomově Foyer Maurice-Sixto se s nimi zachází mnohem lépe a dostává se jim též základního vzdělání.
Charita Česká republika a celá charitní síť mnohokrát děkuje dárcům z České republiky i zbytku světa za podporu jejich aktivit. Bez nich by tak rozsáhlá pomoc vyjmenovaná výše nebyla možná.