Aktuality

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haiti – Slavení masopustu neodmyslitelně patří k období předcházejícímu popeleční středu. V České republice se pořádají plesy, maškarní bály, nejrůznější průvody masek doprovázené zpěvem a tancem. Nejznámější a asi největší oslavy masopustu se konají v brazilském městě Rio de Janeiro. Málo z nás však ví, že karnevaly mají hlubokou tradici i v nejchudší zemi západní polokoule, na Haiti.

Maskované veselí je na Haiti tradicí. Foto: Martin Strouhal

Dodnes se odborníci přou nad významem samotného slova „karneval“. Mnozí se shodují, že slovo karneval pravděpodobně pochází z italského carne levare, v překladu „dát maso pryč“. Délka masopustního období se každý rok mění podle nástupu doby postní. Začíná vždy 6. ledna a končí na popeleční středu. Právě poslední dny před popeleční středou lidé organizují největší taneční zábavy a průvody.

 

Prvním haitský karneval se pořádal brzy po získání nezávislosti v roce 1804 v hlavním městě Port-au-Prince. Tato událost je financována vládou, podnikateli a prominentními rodinami, které tvoří asi 1 % celé společnosti. Ulicemi hlavního města prochází bezpočet masek, pestrobarevných karnevalových vozů doprovázených typickou hudbou, tancem a bujarým veselím. Kromě Port-au-Prince probíhají menší oslavy ve městě Jacmel, Aux Cayes, Gonaives aj.

Haitský karneval je opravdu přehlídka barev a haitské kultury, ale účastnit se ho nemohou všichni. Děti podporované projektem Adopce na dálku se nejspíš hned tak do hlavního města nedostanou, ale masopustní období si dokáží užít podle svého. Ve škole v Gonaives se pořádal velký fotbalový zápas, mše plná zpěvu a tance v tradičních kostýmech. Tento den děti neobědvaly rýži s fazolí, ale šikovné kuchařky uvařily kuře. V Baie de Henne se pro děti a jejich rodiče nachystala odpolední taneční zábava. Děti měly své masky a na tanečním parketu mohly vidět i svého ředitele nebo kněze farnosti.

Oslavy karnevalu v těch nejchudších oblastech patří k největším událostem roku a dávají možnost lidem vybřednout z monotónnosti všedního dne.

Kristýna Lungová, ACHO