Aktuality

SONY DSC

Haiti – Hlad, nezaměstnanost a negramotnost. To a mnohem víc trápí obyvatele Haiti. Tuto neděli se tak mnozí z nich chystají k volbám. Čeká je 2. kolo parlamentních voleb, 1. kolo prezidentských voleb a současně volby do místních úřadů. Hlasování doprovází řádění gangů. Přečtěte si více v anketě pořízené v Baie de Henne.

 

V souvislosti s volbami je na Haiti napjatá atmosféra. Dochází tam k přestřelkám mezi gangy a policií a k demonstracím. Jeden takový protest zažila na vlastní kůži Kristýna Lungová z Arcidiecézní charity Olomouc, která se nedávno vrátila z Haiti. „Cestou z hlavního města Port au Prince jsme v autě narazili na barikádu na silnici. V tu chvíli demonstranti začali stavět další barikádu z druhé strany, takže jsme se ocitli přesně uprostřed. V takových situacích Haiťané hází na auta kameny a taky je zapalují. My jsme se naštěstí stihli rychle otočit a ujet,“ popisuje humanitární pracovnice. Podle ní na Haiti v poslední době došlo po dlouhých letech k únosu Francouzky, lidé se také obávají nebezpečných gangů. Volby doprovází nepokoje, protože Haiťané jsou nespokojení a cítí, že mají po dlouhých letech šanci změnit situaci v zemi. „Současný prezident navíc volby odkládal, a tak se nad Haiti vznášel otazník, zda tam opět nevypukne diktátorský režim,“ dodává Kristýna.

Volby začnou v neděli 25. října 2015. O post prezidenta se v prvním kole uchází 54 kandidátů. Před pěti lety jich přitom bylo 19.

Například obyvatelé venkova nemají šanci prezidentské kandidáty vůbec poznat. Zato o uchazečích o post starosty, někdy i senátora, informovaní jsou. Drtivou většinu voličů trápí hlad, nezaměstnanost a negramotnost.

ANKETA – Půjdete k volbám? Proč?

Destiné Batiste, 35 let, učitel

K volbám půjdu, abych změnil situaci mojí země. Životní podmínky tu jsou velmi špatné. Na prezidenta kandiduje 54 kandidátů a já jich znám asi 21. Jednoho už jsem si vybral, ale koho, to nikomu neřeknu.

Sulimen Ora, 61 let, drobná obchodnice

Volit jdu, protože chci, aby se změnila situace v zemi a hlavně situace v našem regionu, který je velmi chudý a zranitelný. Nemáme zde pitnou vodu a silnice, které by nás spojily s okolními vesnicemi nebo městy. Když chci prodat své zboží, musím jít pěšky dlouhé hodiny přes hory do další vesnice. Není zde totiž žádný dopravní prostředek. Prezident může změnit zemi, starosta zase vesnici. Kandidáty znám jen některé, ale už vím, komu dám hlas. Jméno si nechám pro sebe.

Nadel Joseline, 18 let, nezaměstnaná
K volbám jít nemůžu. Je mi sice osmnáct, ale zatím nemám občanku, která je k volbám potřebná. Kandidáty neznám, vůbec se o to nezajímám.

Chante Lemorise, 28 let, drobný zemědělec

V Baie de Henne je nedostatek jídla, ale také práce. Já pracuji celý den na cizím poli a mohu si vzít jen část úrody. I kdybych měl více úrody, nemám ji kde prodat. Nemáme trh ani cesty do okolních vesnic, takže jsme bez peněz a někdy jsme celá rodina taky o hladu. Volit tedy jdu, protože je to povinnost a zároveň právo každého občana Haiti. Znám všechny kandidáty na starostu Baie de Henne a taky do senátu. Prezidentští kandidáti nás ale nenavštíví, přijíždí jen do větších měst, takže je nemáme možnost poznat. Prezidenta budu vybírat podle fotky kandidátů, i když neznám jejich program.

Jean Gardy Altilus, 38 let, rybář

Jeden z velkých problémů na Haiti je vysoká negramotnost. Hodně lidí nemá dostatek peněz, aby dokončili povinnou školní docházku. Taky je zde vysoká nezaměstnanost. Chci jít volbám, aby se něco změnilo. Jsem rybář, snažím se vydělat nějaké peníze z prodeje ryb, aby moje děti mohly do školy. Je to jediný příjem mé rodiny. Nedávno nás zasáhl hurikán. Moře je rozbouřené, zkalené pískem a ryby tam nejde chytat. Nevím, jak svoji rodinu uživím. Snad brzy budu moci zase rybařit.

 

Anketu vedla a nafotila Kristýna Lungová, ACHO