05
Pro
Haitský večer v Šumperku
Šumperk – Život chudých venkovanů ostrovního státu Haiti v Karibiku představila ve čtvrtek veřejnosti na Šumpersku humanitární pracovnice Arcidiecézní charity Olomouc Kristýna Lungová. Součástí prezentace bylo i setkání s „adoptivními rodiči“, kteří se zapojili do charitního projektu Adopce na dálku. Přednáška se uskutečnila na pozvání římskokatolické farnosti Šumperk.
Šumperští se dozvěděli o Haiti. Díky přednášce. Foto: Eva Štefková, ACHO
Kristýna přiblížila posluchačům každodenní strasti i radosti obyčejných obyvatel ostrova. Hovořila především o své poslední misi na Haiti, kdy navštívila podporované školy na severozápadu země v Gonaïves a Baie de Henne. Haiti – nejchudší a nejdivočejší země sužovaná zemětřeseními, hurikány a politickou nestabilitou, je podle Indexu lidského rozvoje nejchudší zemí amerického kontinentu.
„Problémem je voda, nedostatek potravin, obyvatelé jsou většinou odkázáni na to, co sami vypěstují. Dětem ve škole v Baie de Henne jsme zajistili alespoň jedno teplé jídlo denně, což je na Haiti hlavně rýže a fazole, výjimečně o svátcích kousek kuřete,“ líčila šumperským posluchačům Kristýna Lungová. Kromě extrémního počasí a chudoby se Haiťané potýkají rovněž s nedostatkem zdravotní péče. Díky výtěžku z nedávné kampaně „Na zdraví Haiti“ zajistila humanitární pracovnice zdravotní prohlídku pro více než 400 dětí v Baie de Henne. „Na Haiti není snadné sehnat potřebné léky, děti nejčastěji trápí bolesti břicha a hlavy, nedostatek vitamínů, červi, infekce očí, uší a kůže. Mnoho dětí mělo také teplotu a kašel. Ošetřili jsme i chlapce s vleklým zápalem plic a nasadili mu vhodná antibiotika,“ uvedla humanitární pracovnice.
V Gonaïves se podařilo před dvěma roky dostavět a otevřít za finanční podpory Arcidiecézní charity Olomouc novou školu která je součástí multifunkčního Centra Sv. Josefa. „Součástí je i nutriční centrum, kde sestry pečují o podvyživené děti. Maminky přicházejí s dětmi hned ráno, děti dostanou potřebnou dávku mléka, poté většinou usnou nebo odpočívají a matky se mezitím učí nejrůznějším dovednostem, které upotřebí v každodenním životě,“ pokračovala ve vyprávění o starostech haitských žen a dětí Kristýna Lungová.
Na závěr prezentace zbyl čas na dotazy posluchačů. „Adoptivní rodiče“ se informovali, jak se daří jejich adoptovaným dětem – zajímali se zejména o pokroky ve škole. Součástí přednášky byla i výstava školních uniforem a učebnic, z kterých se učí děti v podporovaných školách a prodej drobných dárkových předmětů, jejichž výtěžek jde na potřeby haitských dětí. Účastníci si tak mohli zakoupit mýdla vyrobená přímo haitskými ženami, papírové náhrdelníky od dětí, náramky či náušnice z lastur, dárkové kazety z haitského dřeva, a přispět tak na podporu projektu Adopce na dálku na Haiti.
Eva Štefková, ACHO