Aktuality

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostrava – Barevné stuhy, korálky a hbité ručky. Takto vybavení vyrazí v pátek 15. července pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) na Colours of Ostrava. Speciální kadeřnický salón, kde návštěvníkům vykouzlí na hlavě nápadité haitské účesy, se nachází v čajovně Oriental v Design zóně. Život na Haiti, kde ACHO už dlouhá léta působí, přiblíží na festivalu i výstava fotografií cestovatele Jiřího Pasze.

Svátečními účesy se Haiťanky krášlí do školy, kostela ale i na karneval. Foto: M. Strouhal

Zdravotní péče nebo vzdělání je pro mnohé Haiťany nesplnitelný sen. A právě v těchto dvou oblastech ACHO na Haiti pomáhá. Zajišťuje třeba chod škol v Baie de Henne či Gonaives, jejichž žáci si této šance na lepší budoucnost velmi váží. Všechny děti tak míří do školy v čistých uniformách a v ozdobných svátečních účesech. „I přes všechnu bídu se Haiťané rádi nastrojí, zejména do školy a do kostela, ale také při jejich tradičních karnevalech. Dívky a ženy si zvlášť dávají záležet na účesech. Tento pátek a sobotu si podobné účesy vyzkouší i návštěvníci festivalu Colours of Ostrava,“ říká koordinátorka projektů na Haiti Klára Löffelmannová. Ona i stylistka vyšperkují vlasy festivalových nadšenců korálky nebo stuhami a gumičkami nejrůznějších barev. Haitský kadeřnický salon bude přístupný od pátku do soboty v čajovně Oriental, která stojí v Design zóně v dolní části areálu Vítkovice.
Život na Haiti okusí zákazníci čajovny také prostřednictvím výstavy fotografií Jiřího Pasze. Ten doprovázel pracovnici ACHO při loňské misi. Divoká země a její zvláštní protikladnost mu učarovala. „Když bůh rozdával barvy, stálo Haiti první v řadě. Ostrovní země má v sobě něco z řecké tragédie, jako by tu nikdy nekončil přísun dramat. I světlo je tu připomínkou temnoty. Každodenní život lidí je plný vášně, boje o tělo, boje o duši,“ uvádí fotograf. Svou výstavu nazval Můj ráj je peklo.

A zde se můžete podívat, jak se nechaly návštěvnice festivalu zkrášlit:

 

Karolína Opatřilová, ACHO