Být lékařem na Haiti není med
Haiti – Čeští i slovenští zdravotníci (lékařka, chirurg a zdravotní sestra) odletěli v neděli 10. února 2008 na Haiti, kde budou působit v oblasti Mole Saint Nicolas a Baie de Henne. Československá spolupráce začíná.
Ilustrační foto
Katarínu Holečkovou vyslala do terénu Trnavská univerzita už poněkolikáté. Ostřílená lékařka má za sebou zdravotnické mise v Súdánu, Kambodži, Etiopii a dalších zemích „třetího světa“. „V těchto zemích nemocní nemají právo na život,“ říká Holečková, s níž se ředitel ACHO Václav Keprt seznámil během loňské návštěvy Haiti. Doktorka s kolegou dr. Šoltésem tehdy vybudovali zdravotní středisko s laboratoří a vakcinačním programem v oblasti Mole Saint Nicolas. Dnes ho navštěvuje na 1000-1200 pacientů za měsíc.
Být lékařem na Haiti není med. Podle Holečkové totiž musí umět všechno – od práce chirurga přes porodníka až po sociálního pracovníka. Lidé tu trpí závažnými chorobami, Haiti je navíc malarickou oblastí a žije tam hodně HIV pozitivních a nemocných AIDS. Jejich počet není známý, protože dosud nebyly udělány průzkumy. V Mole Saint Nicolas je nyní zavedená pravidelná péče o těhotné a novorozence, je tu také sonograf či laboratoř. Zdravotníci se tu střídají zhruba po půl roce. Je tu však problém sehnat léky. „Poprvé jsme na Haiti přivezli tašky léků, další jsme dostali z Olomouce a ze Zábřehu. Dnes už máme kontakty na lékárny, které nám posílají, co potřebujeme,“ líčí doktorka Holečková, jak si zdravotníci poradili.
Chirurg Josef Marada ze Zábřehu-Jestřebí jede na Haiti poprvé. „Vždy jsem toužil jet na misi, teď se mi to konečně splní,“ tvrdí chirurg-urolog a otec osmi dětí. Ten oslovil výrobce chirurgických nástrojů a materiálu, abych mohl přivézt s sebou potřebné vybavení.
Zdravotní sestra Jana Smyčková už na Haiti jede podruhé. Při své první misi začínala právě s paní doktorkou Holečkovou. Teď se chystají na otevření malého zdravotního střediska v Baie de Henne, kde budou lékaři ordinovat pravidelně, od Trnavské univerzity dostaly terénní auto, což umožní zavést pravidelné ordinační hodiny.
Také ACHO připravuje další projekt na Haiti – ve spolupráci se sponzory chce koupit motorový člun. Vzhledem k neexistenci silnic na Haiti a neprůjezdnosti terénu v období dešťů bude sloužit jako sanitka, taxi a zásobování. Služby bude zajišťovat po moři.
Spolupráce ACHO se slovenskými lékaři začala v lednu 2007, kdy Václav Keprt navštívil Haiti.