Aktuality

4_2015_Přednášku ukončila palba otázek

Holešov – Je obtížné najít na Haiti lékařskou pomoc? Šijí tamní lidé školní uniformy pro děti sami? Je obtížné tam poslat z Česka větší množství potřebných věcí? Tyto a další otázky namířili na humanitární pracovnici účastníci přednášky o Haiti. Poutavé vyprávění zpestřené promítáním fotografií i krátkého dokumentu si vyslechli ve středu 8. dubna na zámku v Holešově.

Holešovští se vydali na Haiti. Díky přednášce a projekci. Foto: Karolína Opatřilová, ACHO

Kristýna Lungová okusila život na Haiti na vlastní kůži, a to jako humanitární pracovnice. Na přednášce přiblížila všední dny obyčejných lidí, kteří čelí strachu z dalšího zemětřesení, nedostatku vody či izolaci v odříznutých vesnicích daleko od lékařské pomoci. Obyvatele Haiti trápí také změna klimatu zapříčiněná vykácením lesů. V horku se těžko dočkají deště. Velkým problémem je také hromadění plastových odpadků, se kterými si Haiťané nevědí rady. Téměř 50 % obyvatel je navíc negramotných.

Slečna Lungová diváky seznámila také s tím, jak Arcidiecézní charita Olomouc na Haiti pomáhá. Zaostřila rovněž na historii země.

Po přednášce si účastníci mohli koupit umělecké předměty vyrobené přímo na Haiti. Prohlíželi si náušnice, náramky, dřevěné masky, malované látky, mýdla a spoustu dalších věcí. Vystaveny byly i dětské školní uniformy a učebnice.

Karolína Opatřilová, ACHO