Aktuality

na zdravi haiti

Olomouc – 16 700 korun vynesla akce Na zdraví Haiti, do které se v červenci zapojilo deset vybraných podniků v centru Olomouce. Tato částka však není konečná. Na jednu z nejchudších zemí světa si spontánně začali připíjet i snoubenci, kteří navštěvovali předmanželské kurzy v Centru pro rodinný život Arcibiskupství olomouckého. Stejný nápad měli obyvatelé Domova seniorů Anavita…

Nemalou sumu ve dvoukorunách věnovalo Kino Hoblina. Foto: Karolína Opatřilová, ACHO

Za získané peníze zajistí humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc zpřístupnění lékařské péče lidem a hlavně i dětem v haitské vesničce Baie de Henne. „Lidé, kteří tam žijí, jsou velmi chudí a nemají peníze na vyšetření, dokonce ani na cestu k lékaři, který působí až v hlavním městě. Stává se tak, že umírají na banální nemoci. Nejvíce ohrožené jsou děti. Kvůli nedostatku lékařské péče totiž na Haiti umírá každé čtrnácté dítě, které ještě nedosáhlo věku pěti let. Proto chceme domluvit lékaře, který by do Baie de Henne dojížděl tak jednou za dva měsíce. Tím se nám podaří zachránit mnohé lidské životy,“ uvedla humanitární pracovnice Kristýna Lungová.

Připíjeli i snoubenci
Tu překvapilo, že se akce Na zdraví Haiti rozšířila i ven z předem určených kaváren a hospůdek. Spontánně se zapojili třeba snoubenci, kteří navštěvovali předmanželské kurzy Centra pro rodinný život Arcibiskupství olomouckého. „Snoubenci se při těchto kurzech mohli osvěžit vodou, a protože se jim náš nápad, jak pomoct Haiti, líbil, připojili se. Za měsíc se jim podařilo nastřádat 600 korun, které jsme do naší sbírky přidali,“ pokračovala koordinátorka projektů na Haiti.

Částka 16 700 korun však není konečná. Ozvali se také obyvatelé Domova seniorů Anavita. V následujících dnech si také oni přiťuknou. Za Anavitu to potvrdila Regina Valentíková. „Naši lidé za mnou přišli s tím, že se do akce chtějí zapojit. Bohužel někteří jsou na vozíčku a jiní mají pohybové problémy, takže kavárny a hospůdky jsou pro ně těžko dostupné. Už jsme se ale domluvili, že k nám chariťáci přijdou povyprávět o životě na Haiti osobně,“ přiblížila s tím, že při té příležitosti i senioři přispějí na zpřístupnění zdravotní péče v Baie de Henne.

Ochutnávku charitativní akce si užili při Dnech lidí dobré vůle i poutníci a další příchozí na Velehradě. Za dva dny na začátku července tam lidé za kohoutkovou vodu přispěli 1 479 korunami.

Na zdraví Haiti připil na Velehradě také Jiří Pavlica – frontman známé kapely Hradišťan.

Na zdraví Haiti však ovládlo především centrum Olomouce. Hosté deseti vybraných podniků si tam mohli přiťuknout sklenkou kohoutkové vody a zaplatit za ni libovolnou částku. Svá dýška vhazovali do pokladniček dokonce i číšníci a barmani, majitelka Tvarůžkové cukrárny přihodila navíc tisíc korun, majitel Kina Hoblina daroval k výtěžku ještě téměř 1 200 korun. „Takovou sumou v korunách a dvoukorunách nám zaplatili za maturitní večírek studenti, kteří si tyto peníze vydělali při posledním zvonění. My tuto částku rádi věnujeme Haiti,“ sdělil Jaromír Krátký.

Nejvíce peněz se podařilo nastřádat hostům Café Restaurant Caesar, a to 5 343 korun. „Někteří hosté si Na zdraví Haiti připíjeli sklenicí vody, byli ale i tací, kteří do pokladničky házeli peníze, aniž by si vodu objednali,“ řekla za Café restaurant Caesar Petra Kouřilová.

Jako druhé skončilo Kino Hoblina s 2089 korunami, na paty mu šlapaly Bistrá kráva, Tvarůžková cukrárna či Café Sant´ Angelo.

Některé podniky se snažily charitativní akci zpestřit vlastními nápady. Například v Café Sant´Angelo pořídili k přípitku starožitné skleničky zdobené ornamenty.

Na zdraví Haiti podpořili Bistro Bistrá kráva, Café Sant´Angelo, Jazz Fresh Café, Kino Hoblina, Naše Café, Ponorka, Street Side Grill bar a Tvarůžková cukrárna. V Plánu B podávali vodu pouze k vínu, v Café Restaurant Caesar za ni hosté zaplatili 10 – ∞ Kč.

Děkujeme!

A takhle si vedly jednotlivé podniky. Nejvíce peněz vybralo Café Restaurant Caesar:

Bistrá kráva – 1 794 korun

Café Sant´Angelo – 1 415 korun

Café Restaurant Caesar – 5 343 korun

Jazz Fresh Café – 930 korun

Kino Hoblina – 891 korun (Hoblina přihodila 1 198 korun)

Naše Café – 436 korun

Plán B – 22 korun

Ponorka – 799 korun

Street Side Grill bar – 116 korun

Tvarůžková cukrárna – 677 korun (Tvarůžková cukrárna přihodila 1 000 korun)

Všem zúčastněným podnikům patří velké díky!

Karolína Opatřilová, ACHO