Aktuality

5_2015_Haitští školáci se mají kde najíst

Baie de Henne – Žáci školy v haitském Baie de Henne mohou obědvat společně a také se mají kde scházet. Tento týden byla v jejich škole otevřena nová jídelna. Ta poslouží i jako společenská místnost.

Školáci z Baie de Henne se konečně naobědvají na židlích a u stolu. Foto: Archiv ACHO

Škola nacházející se v nejchudší části Haiti vypadá zas o něco lépe. Spadená zídka, která budovu obklopovala, opět stojí, do areálu školy navíc vedou nová vrata a na oknech budovy byly vyměněny mříže. „Kromě toho, že se školu podařilo zabezpečit, byla tam na začátku května otevřena i školní jídelna. Protože v místnosti nebyl dostatek stolů a židlí, žáci museli jíst na etapy. Nyní je v jídelně zázemí pro více lidí, takže se tam mohou pořádat i společenské akce, jako jsou třeba rozdávání vysvědčení, karnevaly, nejrůznější představení nebo mše,“ přibližuje za Arcidiecézní charitu Olomouc Kristýna Lungová.

Děti tak konečně poobědvají v důstojném prostředí. Za peníze Čechů v jídelně přibyly nové dveře, stoly, židle i nádobí, dále byly vymalovány stěny a okna v místnosti zabezpečily mříže. Úpravy před školou a v jídelně stály zhruba pětasedmdesát tisíc korun. „Tuto částku jsme hradili z peněz dárců, velkou část však pokryl výtěžek z prodeje benefičních kalendářů,“ pokračuje Kristýna s tím, že Arcidiecézní charita Olomouc nechala udělat 1000 kalendářů, z nichž polovina byla stolních (1ks/ 100 korun) a polovina nástěnných (1 ks/ 150 korun).

Zvelebená jídelna a společenská místnost v jednom pro Haiťany hodně znamená. Jde o zastřešený prostor, kde se může scházet větší množství lidí za přijatelných podmínek. „V Baie de Henne totiž široko daleko není jiný stín, přitom teplota na sluníčku dosahuje až 50 °C,“ dodává humanitární pracovnice.

Zde můžete porovnat školní jídelnu před a po úpravě.

 

Karolína Opatřilová, ACHO