Aktuality

A_Sbírka na podporu Haiti je tu_titulka

Haiti – Tropické bouři Erika čelili v noci na sobotu obyvatelé Haiti. Prudké deště, které bouři provázely, údajně zasáhly nejvíce hlavní město Port au Prince. Záplavy neminuly ani Gonaïves, kde dlouhodobě působí Arcidiecézní charita Olomouc.

Ilustrační foto

V sobotu Haiti hlásila záplavy na třech místech, jedním z nich je Gonaïves, kde přes své partnery pomáhá Arcidiecézní charita Olomouc. „Gonaives leží v zátoce a obklopují ho z jedné strany hory a z druhé moře, takže pokud přijde hurikán, město většinou vytopí,“ přiblížila humanitární pracovnice Kristýna Lungová. Ta se do této části Haiti vydává každý rok osobně. Na další pracovní cestu tam zamíří příští týden.

O víkendu tak monitorovala situaci.

Během soboty se snažila spojit s misionářskými sestrami, které pomáhají v gonaïvském centru podvyživeným a postiženým Haiťanům. Charita s nimi spolupracuje už delší dobu. „Bohužel zatím se mi nepodařilo spojení navázat, tak netuším, jak moc je tam situace vážná. Počítáme ale s tím, že po příjezdu na Haiti pomůžeme s čím bude třeba,“ sdělila v sobotu večer Kristýna.

Dvoučlenná výprava odjede na Haiti začátkem září. Cílem její cesty je začít rozšiřovat zdravotní péči do odlehlé vesnice Bai de Henne a pracovat na úspěšně rozjetých projektech, jako je třeba Adopce na dálku, Postavme střechu nad hlavou a další.

Sobota, kolem 21 hodin našeho času – podařilo se navázat spojení s Gonaïves.

„Sestry se na tropickou bouři připravily den předem. Uklidily všechno, co by mohl silný vítr odnést a co by mohlo způsobit škody na majetku. Pak se přihnala velká vichřice. Gonaives však minuly prudké deště, které ničily především v hlavním haitském městě. Malou část Gonaïves tak zaplavilo pouze moře, situace tam není špatná,“ popsala pracovnice arcidiecézní charity s tím, že Gonaives naopak už několik měsíců sužuje sucho a tamní obyvatelé déšť vyhlížejí. Samotné centrum ani nová škola při vichřici poškozeny nebyly. Jsou totiž postavené tak, aby silné bouře, hurikány i zemětřesení vydržely.

Předtím než Erika v Gonaïves udeřila, muselo být z tamní věznice evakuováno 254 vězňů.

Tropická bouře však nejvíc zasáhla hlavní město Port au Prince. Nejméně tři lidé se tam zranili po zřícení jednoho z domů.

O lidi v nouzi by mělo být postaráno ve zhruba dvou tisících útočištích, které haitská vláda otevřela v deseti departementech země. Tato útočiště jsou údajně vybavena základními sanitárními potřebami a zásobami potravin, pojmou přes 47 000 osob.

Karolína Opatřilová, ACHO