Aktuality

darky_haiti_titulni

Olomouc – „Kdy už bude těm balíčkům konec?“ ptá se paní pošťačka. Každý den totiž zvoní u dveří Arcidiecézní charity Olomouc s náručí plnou dárků a dopisů pro haitské děti. Adoptivní rodiče jsou štědří. Díky!

 

 

V polovině října vyrazí dvoučlenná výprava charitních pracovníků na Haiti. Součástí mise je mimo jiné i prohlubování komunikace českých dárců a dětí, kterým pomáhají. Přes oceán se tak s charitními pracovníky vydá i plný kufr dárků. „V posledních dnech se na Charitě hromadí víc a víc balíčků. Protože je povezeme několika stovkám dětí, museli jsme určit limity. Dopisy s dárky pro dítě by se měly vejít do jedné obálky formátu A5. Většina rodičů to dodržuje, za což děkujeme. Někteří jsou navíc tak hodní, že nemyslí pouze na dítě, které podporují. Snaží se dárečky rozdělit i mezi ostatní, například pošlou více pastelek, tužek nebo barevných gumiček do vlasů. To, aby děti, které dárek nedostanou, nebyly smutné,“ říká koordinátorka projektů na Haiti Klára Löffelmannová.
Děti nejvíc potěší nejrůznější obrázky, čeští dárci často posílají třeba omalovánky s animovanými postavičkami typickými pro Česko, například krtečka. V balíčcích nechybí ani pastelky, korálky, nálepky nebo tetování. „Největší radost ale dětem udělají vždy fotografie. Jsou rády, že vědí, jak jejich přátelé z jiného konce světa vypadají,“ dodává Klára.
Napěchovaný kufr vybalí charitní pracovníci v Baie de Henne a Gonaïves. V právě v těchto odlehlých oblastech na severozápadu Haiti pomáhají už víc jak deset let. Zásilky poputují ještě k dětem na jih Haiti do Roche-a-Bateau.
Karolína Opatřilová, ACHO