Aktuality

18_G_skola_00168

AKTUALIZUJEME – Přes měsíc v Karibiku, ve zhrouceném státě Haiti, kde nefunguje školství, zdravotnictví, kde se snadno dostanete do blokády silnice, nejrůznějších protestů a kde s podzimem začala i sezona hurikánů a na Haiti udeřilo zemětřesení. V takových podmínkách aktuálně pomáhají naše humanitární pracovnice Klára Lőffelmannová a lékař Josef Marada. Čekají je prohlídky a ošetření lidí z odlehlých oblastí, monitoring projektů Charity a spousta dalších povinností. Sledujte, jak si vedou, v Zápiscích z Haiti…

 

Pondělí 15. – úterý 16. 10.

Baie de Henne – Začíná první zdravotnický kemp. Do školy v Baie de Henne tak míří zástupy lidí, převážně děti. Během dvou dnů se nám podaří vyšetřit 248 pacientů, z toho 237 dětí, 10 učitelů a 1 kuchařku. Nejčastějšími potížemi u dětí jsou paraziti, trávicí problémy, průjmy, nedostatek vitamínů, nachlazení a horečka, dále různá kožní onemocnění, vyrážky, ekzémy, podvýživa a špatný stav chrupu.

U dospělých řešíme hlavně vysoký krevní tlak, problémy s očima (pacienti jsou často unavení a bolí je hlava), nespavost, pak parazity a trávicí problémy.

Každému, kdo na vyšetření dorazí, dáme multivitaminy a zubní pastu a také další léky dle aktuální diagnózy.

Do příště musíme pořídit více léků proti parazitům, proti nachlazení a horečce (paracetamol), je třeba i víc vitamínů C a D a multivitamínů.

Prohlídky můžeme uskutečnit díky podnikům a jejich hostům z Olomouce, Svitav, Zábřehu a Hranic, kteří v létě přispěli do kampaně Na zdraví Haiti.

 

Neděle 14. 10.

Baie de Henne – Asi jsem se od někoho nakazila, v noci dostávám horečku… Pro jistotu si hned beru léky proti malárii, jelikož je velká pravděpodobnost, že je to právě ona. Od komárů jsme s Jožkou poštípaní dost a je třeba být na příští týden fit. Čeká nás zdravotnický kemp ve škole.

Na nedělní mši jde jen Jožka, já odpočívám, léčím se. Mše trvá asi dvě hodiny, lidé při ní zpívají a hrají na bubny.

Přes den se přece jen dám do kupy a ve čtyři hodiny odpoledne se pak setkávám s rodiči adoptovaných dětí, abych je jako každý rok seznámila s pravidly adopce. Pak vyzkouším ještě místní lék proti horečce – koupání v moři. Právě tohle praktikují místní, aby se zbavili nachlazení a získali novou sílu;  vypadá, že to pomáhá, večer už je mi mnohem lépe 🙂

 

 

 

Sobota 13. 10.

La Salina – Sůl nad zlato. Zamíříme do blízké vesnice La Salina, kde se produkuje a skladuje sůl, velmi vzácná to surovina. Odpoledne nás P. Bertrand bere na pláž, těšíme se, že si chvíli odpočineme v pěkném prostředí, bohužel pláž vypadá stejně jako na většině místech Haiti – všude plno odpadků.

Pátek 12. 10.

Baie de Henne – Vánoce v říjnu. Rozdáváme dětem balíčky od adoptivních rodičů, na které se již od našeho příjezdu velmi těší… A píšeme s nimi dopisy pro dárce z ČR.

 

 

 

Léčíme ve vesnici

Odpoledne se vydáme na návštěvu k obyvatelům vesnice. Mezi nimi je i Christela, jejíž rodině Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá už léta. Christela je handicapovaná, její manžel zemřel při epidemii cholery a ona vychovává sama dvě malé děti. Hodně tu prší a kolem létá spousta komárů. Lidé jsou nachlazení. I Christela je nemocná, Jožka tedy některé z obyvatel prohlíží a dává jim léky proti nachlazení.

 

 

 

Středa 10. 10. – čtvrtek 11. 10

Baie de Henne – Po 4,5 hodinách dorazíme v pořádku do Baie de Henne. Přivítá nás místní nový kněz P. Bertrand, který má na starosti chod školy. A začíná seznamování. Druhý den se setkáme s 250 školáky. Děti pozdravují své dárce. Kromě běžných povinností si zahrajeme s místními učiteli dobble, vysvětlujeme si pravidla a chrlíme společně nápady, jak hru využít při výuce.

 

Odpoledne se podíváme do zdravotního střediska, které místní rekonstruují a rozšiřují. Ve středisku nyní působí dva lékaři a dvě zdravotní sestry. Jedna z nich nám brzy pomůže s ošetřováním dětí. Ve škole v Baie de Henne totiž zorganizujeme zdravotnický kemp.

 

Úterý 9. 10.

Gonaïves – Jsme opět ve škole Emmaus St. Joseph. „Bienvenue, bienvenue…“ vítá nás svým zpěvem přes 600 školáků. A jdeme na to. Začínáme fotit děti podporované prostřednictvím Adopce na dálku, aby jejich „rodiče“ viděli, jak prospívají.

Škola se rozšířila o 7. stupeň ZŠ, také tu staví nové třídy pro 8. a 9. ročník.

A nyní Food for the poor – vyzvedáváme požadované léky pro blížící se zdravotnický kemp v Baie de Henne. FFTP nám však dává hlavně vitamíny a neposkytuje nejpotřebnější léky na běžná onemocnění, horečky, nachlazení, atd.… Nakoupíme tedy ještě v místní lékárně, kde je však sklad léků omezen. Můžeme koupit vždy jednu krabičku od jednoho druhu, vykoupíme tedy skoro třetinu lékárny. Místní lékárnice je zvyklá prodávat léky spíše po jednotlivých pilulkách než po krabičkách. Snad nám budou léky pro Baie de Henne stačit… Sehnat léky není na Haiti jednoduché. Mnohé mají velmi krátkou či prošlou trvanlivost, sehnat antibiotika je skoro nemožné a hlavně – všechny medikamenty jsou drahé.

 

Odpoledne se vydáme do domu jedné z kuchařek ze školní jídelny Emmaus st. Joseph. Sobotní zemětřesení jí trochu poškodilo dům, kde žije sama se třemi dětmi.

 

Pondělí 8. 10.

Gonaïves – V noci moc nespíme. Kolem jedné a půl druhé hodiny cítíme drobné záchvěvy země… Ráno se jdeme podívat, jak sestry rozdávají dětem mléko.  Mnohé z nich nemají doma snídani, tak mléko je třeba, aby měly sílu, aby se mohly také soustředit ve výuce.

Dopoledne přijde zpráva, že ministr školství vyhlašuje pro všechny školy volno, protože zemětřesení se může opakovat. Pro žáky je už ale připravený oběd, kolem jedenácté se tedy všichni naobědvají a potom při společném nástupu dostanou poučení, jak se v případě zemětřesení chovat. Příliš nepanikařit, vyjít z domu nebo se držet při silné nosné zdi. Poté se společně pomodlí a odcházejí domů… Celý den je klid, žádné otřesy.

Odpoledne se s Josefem sejdeme s místními středoškoláky z Adopce na dálku.

 

Dále se přesvědčíme o tom, jak v Gonaïves slouží věci, které loni zaslali hodní lidé z ČR v Kontejneru pro Haiti. Sestry si v jídelně pochvalují nové polstrované židle. Skříňky používají ve své kapli k odkládání modlitebních knih a zpěvníků a jednu mají v jídelně (pozn. další bude v šicí dílně, kam se dostaneme až za 14 dní).

 

 

Neděle 7. 10.

Port au Prince, Gonaïves – Vyrážíme více na severozápad, do Gonaïves. Cestou míjíme popadaná elektrická vedení – pravděpodobně následek včerejšího zemětřesení. Po příjezdu nám sestry z řádu sv. Josefa u kávy popisují, co včera prožily. V Gonaïves byly otřesy silnější a trvaly zhruba 2 minuty. Když se země třásla, údajně byly slyšet i zvuky, jako by pod zemí  projížděl velký kamion. Drobnější chvění se opakovaly ještě ve dvě hodiny ráno. Sestry nemohly spát, naštěstí se nic nestalo, budova jejich centra je postavena tak, aby otřesům odolala.

Ani jsme kávu nedopili a vše kolem nás se zase začalo chvět. Všichni jsme rychle vyběhli z budovy ven. Podle sester dnešní otřesy byly slabší než včera, my jsme ale s Josefem tak silné v Port au Prince nezažili. Už je večer, další otřesy nenásledují, tak bude snad vše v pořádku…

Jaké škody napáchalo zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály se dočtete ZDE

 

Sobota 6. 10

Port au Prince – A jsme zpátky v hlavním městě. Večer zde navštívíme našeho krajana, který na Haiti zastupuje Evropskou unii. Během našeho setkání (ve 20:11 hodin) se pod námi silně otřese zem. Trvá to jen pár vteřin, otřesy se neopakují. Všichni zpozorníme, já pak ještě telefonuji do Gonaïves a Baie de Henne. Také tam otřesy pocítili, ale všichni jsou v pořádku a nikdo zatím žádné škody nehlásí. Epicentrum je pak zjištěno nedaleko Port de Paix na severu Haiti. Snad bude noc klidná…

 

 

 

 

Pátek 5. 10.

Roche a Bateau – –Den nám začíná v 6:15 ráno mší svatou v kostele Sv. Michaela archanděla. K snídani nám pak místní kuchařka připraví slavnostní polévku, kterou na Haiti nazývají „soupe de joumo“  (mrkev, brambory, kozí maso, těstovina). Toto tradiční jídlo Haiťané podávají zejména ve sváteční dny, jsme tedy poctěni, že je připravili i pro nás.

Dopoledne zavítáme do školy St. Joseph de Rosier, kde čeští dárci prostřednictvím Adopce na dálku podporují 18 žáků, děti se radují z dárků od adoptivních rodičů, v dopisech děkují a píší, co je u nich nového…

Kromě dárků všechny děti ve škole obdrží vitamíny, které dle odborného názoru Josefa mnoha dětem na první pohled scházejí. Vitamíny obdrží také učitelé společně se zubními pastami.

Odpoledne nás P. Bernard vezme na projížďku do vedlejší vesnice Coteaux, kde se nachází poutní místo zvané „500 marche“. Poté, co vystoupáme po 500 schodech vzhůru, nahlédneme do kapličky Panny Marie. Odtud je i krásný výhled do kraje na blízké pláže a osady. P. Bernard vypráví, jak to tu dříve bývalo krásné, kolem mnoho stromů a palem, než v roce 2016 přišel hurikán Matthew.

 

Čtvrtek 4. 10.

Port au Prince, Roche a Bateau – Ráno pro nás přijíždí bratr kněze Bernarda z Roche a Bateau. Společně odjíždíme na jih země, v autě s námi cestují ještě dva naši haitští přátelé (pomocník Stanley a studentka medicíny, která pochází z RaB, Joanna). Jedeme dlouhých pět hodin, ale bez komplikací, dokonce nám cestou i zaprší. V cíli nás srdečně vítá P. Bernard…  Je v této farnosti nový, teprve měsíc. Seznamujeme se, přibližujeme mu organizační záležitosti týkající se programu Adopce na dálku. Právě P. Bernard bude nyní místním koordinátorem…

 

Středa 3. 10.

Port au Prince –  Dopoledne se setkáváme se studenty z projektu Adopce na dálku, kteří studují v hlavním městě, předáváme pozdravy a dárky od adoptivních rodičů, žáci píší dopisy svým dárcům…

Cestou ze setkání kolem nás rychle projíždí kolona asi 8 vozů, kterou uzavírá sanitka. Ptáme se řidiče, co se stalo? Právě projíždí prezident.

Diferenciál auta se musí vyměnit. Než bude auto opět pojízdné, zajistí nám naštěstí kněz z Roche a Bateau odvoz. Zítra ráno se tedy vydáme směr jih… Další školáci se na nás už těší, kromě dárků jim přivezeme i nějaké vitamíny.

 

Úterý 2.10.

Port au PrinceMamba k snídani – co jiného si dát k jídlu po ránu než silnou haitskou kávu, banán a bílý chléb s mambou, což je typický haitský název pro arašídové máslo.

 

A jde se na návštěvu do školy Sv. Františka Saleského, kterou vedou místní sestry, v jejich úsilí jim pomáhá také Slovenská katolická charita.

Dále zjišťujeme, kde je možné opravit auto, které jsme si půjčili a není v dobrém stavu. Pak sháníme auto náhradní. Večer to vzdáváme… Cestu do Roche a Bateau musíme o den odložit.

 

Pondělí 1. 10.

Port au Prince – Bonjour mes amis,  je tu vedro, zápach a taky máme za sebou první opravu auta. Rozbily se dveře. No, už jsme opravdu na Haiti… Zjišťujeme, že naše auto není v dobrém stavu (rozbitý diferenciál). Zítra bude třeba zajistit opraváře nebo sehnat jiné, abychom mohli odjet na jih do Roche a Bateau.

 

Ubytujeme se u sester St. Terezie od Ježíše v Riviere Froide. Zrovna se tu koná velká sláva – dnes je totiž svátek svaté Terezie. Na slavnostní mši zpívají i místní školáci ze školy Sv. Františka Saleského.

A čekají nás taky povinnosti, zařídit to nejnutnější, abychom tu mohli měsíc fungovat –  výměna peněz, zakoupení místní sim karty apod. Nakupování v Port au Prince nám zabere skoro 5 hodin, centrum metropole je zacpané, kromě aut, motorek a lidí běhají přes cestu ještě kozy, psi a prasata… Všude je smog, prach a povalující se odpadky… To je vůně hlavního města.

Na co musí být Klára s Josefem připraveni? Čtěte více v dalším článku