Aktuality

6_2019_Parkan_8

Olomouc – Olomoučtí si vyzkoušeli tíhu kufru uprchlíka, uvelebili se v křesle z plechovek, ochutnali haitské speciality a mnohem víc. Ve středu 26. června je totiž na Zaparkuj Festu přivítala i Charita.

Spolek Zaparkuj oživuje veřejný prostor v Olomouci a okolí. Od června pořádá v parcích a zahradách koncerty, projekce a další kulturní program. V atraktivním prostoru na parkánu u Konviktu se návštěvníci potkali i s Charitou. Podívali se tak do rozvojových zemí, vžili se do příběhů tamních obyvatel a popovídali si s lidmi, kteří jim přijíždějí do krušných podmínek pomáhat. „Máme tu pár interaktivních instalací, jedna přibližuje například téma migrace. Jde o příliš těžký kufr, který si lidé mohou vyzkoušet zvednout,“ sděluje Šárka Zápotocká z Charity Česká republika a ukazuje pestrý červený kufřík, k němuž jsou přivázané červené balonky Charity. Vznáší se lehounce ve vzduchu. Právě Charita totiž některým potřebným v jejich těžkostech ulehčuje.

Na parkánu si lidé vyzkoušeli i sprejování a nejrůznější workshopy. Poslechli si koncert písničkáře Vadima Windyho a zhlédli kultovní film Big Lebowski.

Bar a bistro Konvikt patřily Haiti. Lidé si tam popovídali s humanitární pracovnicí Klárou Lőffelmannovou, která vyjíždí za Arcidiecézní charitu Olomouc každý rok do terénu na měsíční misi. Z publika zazněl dotaz na zemětřesení, které spolu s Klárou přiblížil ještě Martin Zamazal. Ten pomáhal s Charitou na Haiti po ničivém zemětřesení v roce 2010. Besedu zpestřila projekce fotografií i videa a miniraut haitských specialit. Nechyběly jednohubky z manga a ananasu, banánu a arašídového másla, avokádová pomazánka, papája a další dobroty.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc