Aktuality

Clipboard08_big

Vážení přátelé.

Zdravíme z centra St. Joseph. Po jarním uzavření školy kvůli pandemii Covid-19 a letních prázdninách jsme zahájili činnost ve druhém zářijovém týdnu.

Během letních prázdnin jsme měli speciální hosty z hlavního města. Přijelo 120 dětí ze sirotčince z Cite Solei, v němž všechny děti ztratily rodiče při přestřelkách a řádění gangů. Byli jsme velmi rádi, že jsme je mohli na deset dní ubytovat v našem školním areálu. Všichni jsme měli jedinečný zážitek z péče o ně. Děti byly rády, že jsou v kampusu a užívaly si výlet.

Škola

Škola byla znovu otevřena 21. září 2021 na příkaz Ministerstva školství. První den nás velmi překvapila přítomnost dětí. Do školy jich přišlo celkem 95. Zdálo se, že dětem škola chybí a rádi se po třech měsících vrátili. Covid-19 je sice v zemi přítomen, ale nutnost nosit roušky nebo dodržovat rozestupy zatím není nutná. Očkování je sice dostupné, ale lidé se jej bojí.

Byl vyhlášen výsledek zkoušek z 9. ročníku. Ke zkouškám jsme připravili 21 studentů, Celkem 20 studentů prospělo s velmi dobrým výsledkem; jedna studentka neprošla. Učitelé a sr. Rosa velmi tvrdě pracovali na tom, aby to bylo možné, protože děti pocházejí z neobvyklého rodinného prostředí.

Žáci školy se letos snažili mít dobré výsledky, aby mohli postoupit do vyšších tříd. I když jsme v zemi zažili mnoho politických nepokojů, škola nakonec mohla realizovat závěrečné zkoušky a dělat i ostatní obvyklé záležitosti normálně.

V současné době má škola 764 žáků od mateřské školy po 9. ročník.

Jako obvykle měli učitelé prvního stupně na začátku školního roku týdenní orientační program pro nový akademický rok, který organizoval diecézní vzdělávací úřad v Gonaives. Všichni učitelé se jej zúčastnili s velkým zájmem. Během prázdnin byl školní úřad zaneprázdněn distribucí uniforem a dalšími kancelářskými pracemi, takže se všichni těšili, že si budou moci program náležitě užít. Škola také zorganizovala v prvním říjnovém týdnu schůzku s rodiči. Všichni rodiče se jí zúčastnili.

Školní kuchyně

Školní kuchyně i nadále zásobuje celou školu. Žáci dostávají mléko denně při příchodu do školy. V současné době se ve školní jídelně stravuje téměř 810 lidí. Děkujeme všem našim dárcům za vydatnou podporu při výživě dětí, učitelů i nepedagogických pracovníků.

Ortopedické centrum

Ortopedické centrum funguje jako obvykle. Mnoho miminek přichází s komplexními problémy s léčbou. Vzhledem k tomu, že v zemi panují velké nepokoje, lidé nemohou cestovat za dalším léčením do hlavního města. Sr. Pyariová se tedy ze všech sil snaží léčit děti, které potřebují neodkladnou terapii a léky.

Nutriční centrum

V programu máme nyní dobrou partu maminek s miminky. Stále jim poskytujeme služby ve dvou skupinách, abychom dodržovaly pravidlo potřebných odstupů a měli možnost prostory dezinfikovat. Dokážeme se o ně postarat lépe, protože na program denně dojíždí početná skupina, takže mám na každou z nich více času.

Matky mají také běžně své formace na různá témata. Jsou velmi rádi, že v našem komunitním centru tato možnost existuje, a vyjadřují vděčnost za všechny nové formace, které jsou užitečné pro jejich rodinný život i výchovu dětí. Suché jídlo jim rozdáváme každý týden, aby mohly rodině připravit pořádné jídlo. Děkujeme společnosti Cross catholic za jejich příspěvek k pomoci tomuto programu. Během letních prázdnin jsme tak mohli zajistit suchou stravu jak pro maminky s dětmi, tak pro další chudé, což byla pro velká pomoc jim i jejich rodinám.

Šicí dílna

V současné době máme 38 studentů v krejčovské dílně. Docházejí k nám také muži, protože je tu možnost získat zaměstnání v továrně na polokošile, která nyní sídlí v kampusu. Z této skupiny je téměř 80 přítomných vybráno pro další školení v továrně. Jsou velmi nadšení a dychtiví se učit.

„Ještě jednou srdečně děkujeme všem našim dobrodincům za Vaše modlitby a podporu.“

Bůh vám všem žehnej.

S vřelou náklonností a jistotou našich modliteb sestry Asha, Balandina, Margaret, Neelam, Pyari a Rosa