Klára: tato práce má smysl
Člověk vyjde ven z letiště a tam chaos a davy lidí, přičemž spousta z nich uvidí bělocha z Evropy a předpokládá, že má peníze. Proto je třeba mít se na pozoru před zloději. Naštěstí nás na letišti vyzvedly sestřičky z Port au Prince. Zmatek ale pokračuje – na letišti i ve městě chybí nejrůznější značení, ani ulice nejsou pojmenované. Nechápu, jak Haiťané vědí, kam mají jet. Je tedy dobré mít kontakty, občas přístup k internetu a také vlastního řidiče, který se vyzná.
Je třeba počítat s čímkoliv – může se vám rozbít auto a nedojedete do cíle nebo se zpozdíte na schůzku. Nebo začne pršet a zaplaví se ulice… Člověk musí být stále ve střehu. Haiťané si také hrají na velkou byrokracii. Nevyřídí nic hned, vyplníte formulář a musíte se vrátit druhý den.
Asi je to důsledek jejich způsobu života, ale také jejich otrokářské minulosti, kdy jim vládli běloši. Teď si diktují oni, dávají to najevo a my se musíme podřídit. Zbytečné bylo třeba i to, že jsme museli odevzdávat ID kartičku při návštěvě jedné holčičky v nemocnici. Sestřička měla kopii občanky, což neuznali a nechtěli ji do nemocnice pustit, zachránila nás moje karta Caritas.
Lidé tam víc žijí spolu, všichni se zdraví, ptají se, jak se daří, nikam nespěchají. Jsou srdeční a bez předsudků. Pro cizince je tam ale nebezpečí, že se s někým sblíží a on jej pak bude chtít využít. Haiťané se mají špatně a v cizincích mohou vidět možnost přísunu peněz, možnost dostat se pryč…
Na Haiti je 40% nezaměstnanost, spousta lidí tak nemůže třeba poslat své děti do školy, nemají na ni peníze.
Uspořádali jsme zdravotnický kemp pro všechny děti ze školy v Baie de Henne, vyjednali Kontejner pro Haiti s humanitární pomocí a monitorovali opravy střech po hurikánu a také projekty Caritas Slovakia. Navštívili jsme i školy, kde máme Adopci na dálku, dovezli dětem dopisy od adoptivních rodičů a s dětmi jim pak odpověděli. Dále jsme museli probrat s partnery, jaká je situace, a zjistit, jak žijí děti, které opustily adopci.
Naštěstí máme dobré kontakty, například bývalé studenty z adopce, kteří nám s tím pomáhají.
Mít vzdělání je důležité, protože třeba aby Haiťané mohli pracovat v supermarketu, potřebují mít diplom. Problém ale je, že na Haiti není práce. Děti tak vystudují střední školu a nemají uplatnění. Je těžké se s tím vypořádat, pracovní trh tam může změnit vláda a ta toho pro lidi příliš nedělá…. Děti tak často pomáhají doma, třeba na poli, nebo zakládají rodiny. Pár jich pokračuje ve studiu na univerzitě, na tu ale mnozí nemají peníze. Někteří vstoupili do řádu nebo se připravují na kněžství.
Chceme využít toho, že v Gonaïves začala fungovat šicí dílna, uvidíme, jak to půjde, a zavedeme ji i v Baie de Henne. Lidé by se tam mohli učit i jiným řemeslům.
V Gonaïves mě velmi zasáhlo setkání se středoškolákem, který čekal venku před centrem sestřiček sv. Josefa. Dali jsme se do řeči a on se ptal, odkud jsem a co dělám na Haiti. Byl fajn. U večeře se pak sestřička podělila o smutný příběh. Ten den ji navštívil klučina, který žije s maminkou a mladšími sourozenci. Pořád sestřičce opakoval: „Iam going, Iam going“, nemohl se vymáčknout. Sestřička nechápala, ptala se: chceš emigrovat? Chlapec na to, že už čtyři dny nemají jeho sourozenci co jíst a že se na to už nemůže dívat a vytáhl z batohu nůž. Chtěl se zabít. Sestřička jej zadržela. Takhle své rodině nepomůže. Vyzvala ho, ať přijde po škole do centra pomáhat plít na zahradě, pomáhat s úklidem… Aspoň něco si přivydělat. Byl to ten kluk, se kterým jsem ten den mluvila.
Foto: Jakub Kocián, Vít Kanyza