Aktuality

2013_Na Haiti se vydali díky vůni kávy

Olomouc – Dát si dobrou kávu patří k drobným radostem života. Když se k tomu přidá posezení s dobrými lidmi, radost se násobí. Pracovníci ACHO nabídli všem, kteří se rozhodli podporovat děti v nejchudší zemi západní polokoule, strávit příjemné i poučné odpoledne v Olomouci u kávy.

Průvodkyní po Haiti se stala koordinátorka projektu Adopce na dálku Irena Klimková, jejíž zážitky a postřehy z několika cest na Haiti doplňovali Václav Keprt, ředitel ACHO, a P. Bohumír Vitásek. Oba měli možnost na vlastní oči vidět, jak účinná je česká pomoc Haiti, a pokusili se – vážně i s humorem – podělit se o pocity, které tam zažívali. O nejhorší katastrofě – zemětřesení v roce 2010, která zintenzivnila pomoc nejen z České republiky, zasvěceně promluvil Martin Zamazal, jenž stál v čele mise.

Z úst Martina Strouhala, který Haiti sledoval hledáčkem kamery, zazněly postřehy člověka, který nejprve tuto zemi navštívil ze zvědavosti, ale postupem času se stal vydatným podporovatelem pomoci haitským školám, zemědělcům. Ke slovu se dostali i návštěvníci a Martin i Irena jim ochotně odpověděli na zvídavé dotazy.

Aula i přilehlé prostory se proměnily v galerii haitských obrazů, k dispozici byla DVD, šperky a drobné suvenýry. Příjemné slunečné odpoledne skončilo napínavou a vtipnou aukcí obrazů. Výtěžek z prodeje i z aukce bude použit na dostavbu školy v Gonaives, jak bylo rozhodnuto v tajném hlasování.

Adoptivní rodiče mají malou šanci, že je dítě, které podporují, někdy obejme. Laskavá atmosféra vytvořená hostiteli – pracovníky ACHO, kteří se postarali nejen o děti hostů, ale i o občerstvení dospělých – byla tedy alespoň pohlazením po duši.

Nejen proto, že se to sluší, ale hlavně proto, že si to opravdu zaslouží – díky všem. Adoptivním rodičům za neokázalou pomoc a ACHO za příjemně plynoucí odpoledne plné sdílení a naděje.