Aktuality

titulka_léky

Olomouc – Plný kufr léčiv pro haitské děti je na místě. Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) využila možnosti dopravit zásilku přímo do Gonaïves prostřednictvím organizace Praga-Haiti. Jedná se zejména o vitamíny, jichž je na Haiti nedostatek, nebo jsou pro místní obyvatele extrémně drahé. Potřebné léky dostanou k užívání děti na venkově, které díky jednostrannému stravování trpí chronickým nedostatkem vitamínů.

Léky, které nejsou k dostání na celém Haiti, míří k potřebným. Foto: Eva Štefková, ACHO

Na podzim uskutečnila humanitární pracovnice ACHO Kristýna Lungová při své již třetí misi na Haiti zdravotnický týden pro děti v nejodlehlejší části na severozápadě země v Baie de Henne, kde ACHO již dlouhodobě realizuje projekty vzdělávání místních dětí. Tehdy bylo ve vesnici, kde není dostupná lékařská péče, ošetřeno celkem přes 400 dětí. „Měli jsme na starosti koupi léků a přitom jsme narazili na to, že ne všechny léky, které by člověk potřeboval, jsou na Haiti dostupné. A z toho vzešel nápad léky pořídit, a poté na Haiti dopravit z České republiky,“ vysvětlila Kristýna Lungová.

Dětem chybí především vitamín D, jehož nedostatek stojí za většinou případů onemocnění pohybového ústrojí. Deficit vitamínu může poškodit růst kostí, zubů a chrupavek. Ošetřující sestry mají zkušenost, že jakmile zahájí léčbu vitamínem D, polovina případů vykazuje výrazné zlepšení. Část medikamentů využívají podle potřeby děti v Gonaives, druhá část léčiv bude k dispozici pro děti v Baie de Henne při zdravotnickém týdnu v rámci další plánované mise ACHO na Haiti.

Léky jsou zakoupené z finančních prostředků od českých dárců, kteří přispívají na účet Haiti. Výběr potřebných vitamínů pro haitské děti provedla charitní Lékárna sv. Lukáše ve Veselí nad Moravou. „Ve zdravotní péči o děti v místech, kde se nedostává lékařské pomoci, bychom chtěli i nadále pokračovat a pokud se vyskytne další možnost, jak zaslat novou zásilku medikamentů do nedostatkových oblastí, využijeme ji,“ uvedla Kristýna Lungová.

 

Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc
Tel.: 730 529 746