Aktuality

2_2016_Foto z Haiti je 2_nejlepším portrétem
Opava – Haitští ministranti na bílém pozadí. Taková fotografie zaujala porotu fotosoutěže Můj svět. Zasedl v ní i věhlasný fotograf Jindřich Štreit. Ocenění od něj si autor haitského snímku Jiří Pasz velmi váží.

Paszův snímek je druhým nejlepším portrétem opavské fotosoutěže. Vznikl v haitském Gonaïves.

Fotograf Jiří Pasz doprovázel na Haiti humanitární pracovnici ACHO Kristýnu Lungovou loni v září. Divoká země jej okouzlila, spoušť fotoaparátu tak zmáčkl během své třítýdenní mise nesčetněkrát. „Když Bůh rozdával barvy, stálo Haiti první v řadě,“ míní Pasz. Včera se profotil až na druhé místo 8. ročníku soutěže Můj svět. Jeho snímek nazvaný Modlitba na mši bodoval v kategorii Portréty.

Dva malé černoušky ministrující při mši zachytil objektivem v Gonaiïes. „Byla to moje první a jediná mše, kterou jsem na Haiti absolvoval. Zajímavé. Haiťané si do kostela vezmou to nejlepší oblečení, načešou si účesy a vyrazí. Mně padli do oka dva ministranti v bílo zelených róbách na bílém pozadí. Zaujala mě barevnost té scény a také velký prostor bílé kontrastující s dětmi,“ popisuje okamžik, ve kterém fotografie vznikla.

Komise letos neměla lehké rozhodování. Favority vybírala z asi tří stovek soutěžních snímků. Soutěž pořádá Charita Opava. Výstava fotografií je přístupná v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea do 9. března. Více o fotosoutěži se dozvíte zde.

Karolína Opatřilová, ACHO