Aktuality

titulka_2016_2_obleceni_G4

Gonaïves – Barevné letní šaty a další oblečení udělaly radost dětem z chudinských čtvrtí v haitském Gonaïves. Díky dárku od sester sv. Josefa z tamního zdravotního centra už nebudou muset chodit jen v otrhaných tričkách.

Nové šaty a další oblečení darovaly gonaivským chudým dětem sestry sv. Josefa. Foto: Renee Quadros

Na děti zapojené do Adopce na dálku čekalo před pár dny překvapení. Sestry z řádu sv. Josefa, které se o děti starají ve škole i ve zdravotním centru, jim darovaly oblečení. „Oblečení jsme samy dostaly darem, tak jsme se rozhodly dát je těm nejchudším dětem, a to jsou školáci zapojení do Adopce na dálku. Další svršky jsme rozdaly maminkám v našem centru, kde pomáháme podvyživeným dětem,“ uvedla jedna z misionářek Renee Quadros.

Malí obyvatelé chudinských čtvrtí v Gonaïves nemají co na sebe. Jejich „garderobu“ tvoří jedno pěkné oblečení určené pro nedělní mše v kostele, potom školní uniforma a jedno oblečení, které nosí na sobě každý den, dokud vydrží. Své o tom ví humanitární pracovnice ACHO Kristýna Lungová, která při své misi na Haiti potkávala děti v proděravělém oblečení na každém kroku. „Oblečení dostává na Haiti zabrat. Není tam dostatek kvalitní vody, takže lidé perou oblečení ve slané vodě a pak je navíc nosí na prudkém slunci, což látce škodí a rozpadá se. Rodiče pak nemají peníze na to, aby koupili oblečení nové,“ vysvětlila Kristýna.

Podle ní nové oblečení od sester nepomůže jen gonaivským školákům, ale také jejich sourozencům, se kterými se rozdělí.

 

Karolína Opatřilová, ACHO