Aktuality

9_2017_Na zdraví Haiti
Olomoucký a Pardubický kraj – Na zdraví Haiti letos připíjeli kohoutkovou vodou hosté vybraných podniků v Hranicích, Olomouci, Svitavách a Zábřehu. Ve dvaceti kavárnách a restauracích se tak podařilo vybrat 20 880 korun. Arcidiecézní charita Olomouc za výtěžek ze sbírky uspořádá zdravotní prohlídky chudých Haiťanů, zejména dětí, kteří se nedostanou k lékaři nebo na něj nemají peníze, v Baie de Henne. Pracovnice Charity se tam vydá osobně při své misi. Do těžce zkoušené země odjíždí 19. září na víc jak měsíc.

 

Charita děkuje všem podnikům, které se do kampaně zapojily. Podruhé tak vodu ve prospěch Haiti podávali například v hranickém Café U Nás. „Přípitek jsme se snažili našim hostům zpestřit, do karafy s vodou jsme tak přidali i mátu a citron,“ uvedla majitelka Café Olga Pavlová. Hraničtí do pokladničky v tomto podniku přispěli 1 430 korunami.

Největší částku se podařilo nastřádat v olomoucké restauraci U Kristýna – 4 214 korun. Ta se kampaně Na zdraví Haiti letos zúčastnila poprvé.

Díky štědrosti dárců bude moci Arcidiecézní charita Olomouc uspořádat už potřetí zdravotní prohlídky na Haiti. Již potřetí. „Podniky zapojené do kampaně nám tak umožní ošetřit a podat léky chudým Haiťanům, zejména dětem, v Baie de Henne – odříznuté oblasti na severozápadě Haiti, kde je nouze o lékaře. Léky jsou pro místní navíc drahé,“ popsala situaci na místě Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc.

Loni uspořádala se svým kolegou zdravotní kemp v Baie de Henne a Petit Anse. Ošetření se chopily zdravotní sestřičky z gonaïvského centra sv. Josefa. „Za tři dny se nám podařilo ošetřit 255 pacientů v obou oblastech. Lidí přišlo velmi mnoho, na některé se za jediný den nedostalo, takže museli dorazit ještě druhý den,“ popsala Klára Lőffelmannová s tím, že sestřičky přišly u pacientů na 400 nejrůznějších problémů. Nejčastěji řešily kožní, ušní a oční infekce, bolesti těla a zad, překyselení žaludku či úrazy po záplavách a hurikánu Matthew. „Při prohlídkách jsme také přišli na špatně zhojenou ránu po operaci u čtrnáctileté dívenky. Vypadalo to velmi ošklivě. Po ošetření a podání vhodných léků se však dívka výrazně zlepšila,“ dodala koordinátorka projektů na Haiti. Na svou další misi zamíří na Haiti 19. září.

Děkujeme Hranicím:

Café U nás, Restaurace Pod střechou

Děkujeme Olomouci:

Bistrá kráva, Café Restaurant Caesar, Coffee Library Zbrojnice, Restaurace Dobromysl, Jazz Fresh Café, Naše Café, Pražírna kávy Kikafe, Side Street Grill Bar, Tvarůžková cukrárna, U Kristýna

Děkujeme Svitavám:

Café Rozcestí, Kafé Rošambo, Kavárna V parku, Restaurace U Zvonečku

Děkujeme Zábřehu:

Caffe bar Lucerna, Castaňa Tex-Mex, Levandulová kavárna, Restaurace Santorini

Děkujeme:
Návštěvníkům Celostátního setkání mládeže v Olomouci

Výsledky z jednotlivých podniků:

HRANICE

Café U Nás – 1 430 Kč

Restaurace Pod Střechou – 511 Kč

 

OLOMOUC:

Bistrá kráva – 811 Kč

Café restaurant Caesar – 2 299 Kč

Coffee Library Zbrojnice – 2 344 Kč

Restaurace Dobromysl – 458 Kč

Jazz Fresh Café – 1459 Kč

Naše Café – 1 045 Kč

Pražírna kávy Kikafe – 1 156 Kč

Side Street Grill Bar – 142 Kč

Tvarůžková cukrárna – 464 Kč

U Kristýna – 4 214 Kč

SVITAVY:

Kavárna V Parku – 485 Kč

Kafé Rošambo – 1 452 Kč

Café Rozcestí – 792 Kč

Restaurace U Zvonečku – 145 Kč

ZÁBŘEH

Café Bar Lucerna – 99 Kč

Tex-Mex Castaňa – 635 Kč

Santorini – 239 Kč

Levandulová kavárna – 700 Kč

 

Karolína Opatřilová, ACHO