Aktuality

eyer_vystava

Brno – Abstraktní převážně akrylové malby Libora Eyera uvidí od úterý 26. března návštěvníci brněnské Galeryje9. Vernisáž se uskuteční v 18 hodin a lidé se při ní vydají nejen do světa Eyerova „pocitového malování“, ale také na daleké Haiti. Umělec je totiž zároveň adoptivním rodičem, který podporuje chudé haitské děti ve vzdělání.

„Výtěžek z prodeje obrazů věnuji na opravu školy, která stojí v haitské odříznuté oblasti,“ dodává Libor Eyer. Škola se nachází v Baie de Henne a navštěvuje ji 250 dětí ze širokého okolí, všechny tyto děti podporují čeští dárci prostřednictvím Arcidiecézní charity Olomouc. Podle humanitární pracovnice Kláry Lőffelmannové dosud škola nebyla opravena a pomalu chátrá. „Nejhůř jsou na tom toalety, což je příčinou nejrůznějších onemocnění u dětí. Oprava školy tak vyřeší jejich časté absence v hodinách a jejich rodičům odbydou případné starosti a náklady na léčbu. Projekt také přihraje místním lidem dočasně práci. Děkujeme Liborovi Eyerovi za jeho podporu. Vážíme si jí,“ sděluje Klára Lőffelmannová.

Haiti zmítají přírodní katastrofy, nepokoje v ulicích, hlad a nedostatek pitné vody. Na druhé straně je tam patrná radost z přítomného okamžiku, v zemi zní zpěv a hudba, lidé tančí… Arcidiecézní charita Olomouc tam pomáhá už od roku 2005.

Výstava obrazů Libora Eyera potrvá do 26. dubna.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc