Aktuality

Rep14_PaP_protesty proti vládě

Haiti – Chybějící přístup k vodě, nedostatek pohonných hmot, protesty, násilnosti. Situace na Haiti se dále vyostřuje. V posledních dnech Haiťané zavřeli dokonce i obchody a školy. Nemocnice sotva fungují.

Na Haiti je stále nebezpečno. Nedostatek pohonných hmot spustil další protesty proti nefunkční vládě a upadající ekonomice. Násilí pokračuje. Obchody a některé školy jsou tak zavřeny. „Minulý týden uzavřely školu i sestřičky z řádu sv. Josefa v Gonaïves. Tu navštěvuje kolem šesti set velmi chudých dětí, z nichž některé podporují naši dárci,“ tlumočí poslední zprávy Klára Lőffelmannová, která má na starosti projekty pomáhající dětem a potřebným na Haiti. Klára na podzim obvykle vyráží přímo na Haiti, aby tam zhruba měsíc kontrolovala projekty a pomáhala v terénu. Kvůli nebezpečné situaci však byla letos její mise přesunuta na příští rok.

Haiťané protestují už od loňska proti zkorumpované vládě. Drtivá většina obyvatel totiž žije v bídě, pak je tu pár lidí pohádkově bohatých a skoro nic mezi tím. Na Haiti vládne navíc sucho, takže lidé nemají přístup k vodě, úroda uvadá a do toho se ještě v poslední době přidal další problém. Nedostatek pohonných hmot. V některých částech Haiti řádí gangy, které loupí a neštítí se násilí. Také protesty Haiťanů se neustále vyhrocují. Minulý týden navíc střílel ze zbraně i haitský senátor, přímo před budovou senátu. Zranil dva muže – ochranku a žurnalistu. Tvrdil, že šlo o sebeobranu.

Jaká byla situace v únoru: Protesty na Haiti se vyostřují. Gonaïves hlásí mrtvé

Doufáme, že se situace na Haiti co nejdříve zklidní. Myslíme na naše partnery, na školáky a další potřebné, kterým se s vámi snažíme pomáhat…

Arcidiecézní charita Olomouc