Aktuality

11_2019_protesty_Haiti

Haiti – Situace v ostrovním státě Haiti je den ode dne horší. Zemi navíc trápí sucho a velký nedostatek vody. Lidé, zejména v odlehlých oblastech, trpí nedostatkem základních potravin, léků, benzínu i dodávek elektřiny. Školy i některé nemocnice jsou zavřené. Od září přišlo o život už 42 lidí (mezi nimi například známý novinář Joseph Néhémie), a to jsou jen oficiálně hlášená čísla. S násilím se potýkají i menší města.

Haiťané požadují rezignaci prezidenta Jovenela Moïseho, jehož mandát má skončit až v roce 2020. Obviňují ho z korupce a on obvinění odmítá i přes to, že jeho vláda čelí kritice ze strany veřejnosti i dodavatelů elektrické energie. Všichni upozorňují na nesplacené dluhy ve výši 123 milionů USD. V pondělí 4. listopadu se podařilo vybrat soudce, kteří budou posuzovat případ prezidenta Moïseho, přičemž jeden z nich bude nadpoloviční většinou hlasů senátu zvolen jako provizorní prezident tzv. přechodné vlády.

I přes to jsou demonstrace a barikády u prezidentského paláce v hlavním městě Port-au-Prince na denním pořádku. Kuriózní akcí demonstrantů bylo například spálení prázdné rakve se jménem prezidenta Jovenela Moïseho před místním hřbitovem v obci Carrefour v pátek 1. listopadu. O tři dny později myšlenku sesazení prezidenta podpořila i demonstrace zástupců komunity žijící v New Yorku, která čítá bezmála 100 000 lidí. Ti vyšli do ulic Brooklynu.

Občanské i ekonomické potíže způsobily snad nejvyšší míru uprchlictví od dob kolonizace. Stovky Haiťanů nelegálně přecházejí hranice do sousední Dominikánské republiky. Tam však čelí velkému odporu místních a jsou po desítkách deportováni zpět do své země.

Naděje svítá pro ty, kteří chtějí opustit zemi legálně. Prezident Donald Trump prodloužil platnost pracovních pobytů Haiťanů na území Spojených států amerických až do 4. ledna 2021. Brazilská ambasáda zase nabízí možnost získat víza 80 000 Haiťanům.

Vyhrocenou situaci se daří řešit díky humanitární pomoci, například dodáním 2 000 tun potravin. V zemi také pokračují projekty rozvojové pomoci, třeba ty, které řeší problém s plasty a znečištění vodních zdrojů.

Lada Matyášová, Arcidiecézní charita Olomouc

Zdroj: Haiti Libre