Aktuality

2019_11_Burza pro Ermisona_web

Zábřeh, Baie de Henne – Opice, zajíc, sova. Například tato zvířátka šijí a pletou žáci zábřežské základní školy v ulici Školská, jejich rodiče a učitelé. Hračky nabídnou k prodeji v úterý 12. listopadu při dobročinné burze přímo ve škole. Peníze, které se jim podaří nastřádat, pak zaplatí vzdělání devítiletému Ermisonovi z haitského Baie de Henne. Zábřežští školáci ho podporují přes projekt Arcidiecézní charity Olomouc Adopce na dálku.

Ermison žije se sestrou a tatínkem, který se snaží rodinu uživit výrobou dřevěného uhlí. Rodina chová ještě dobytek. Chlapec má to štěstí a chodí do druhé třídy v baiedehennské škole. „Rád maluje a ve škole se chová vzorně, je to slušný chlapec,“ podotýká koordinátorka projektu Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc. Ta si podpory od zábřežské školy velmi cení, o to víc, že se do ní kromě dětí zapojují také jejich rodiče a učitelé. „Zábřežští mohli pouze uspořádat finanční sbírku, ale oni vyrábí krásné hračky, které musely dát hodně práce a navíc potěší někoho dalšího. Je to tak dvojnásobná pomoc a radost. Pro Ermisona na Haiti, ale i pro někoho tady v jejich blízkosti,“ říká Klára Lőffelmannová.

Burza, díky které může zábřežská škola zaplatit chudému dítěti na Haiti vzdělání, se uskutečnila i v minulých letech. „Před Ermisonem jsme měli adoptovaného jiného chlapečka – Davea. I pro něj jsme pořádali burzu. Děti přinášely z domu hračky, se kterými si už nehrály, a ty jsme při burze nabízeli. Letos hračky ušili a upletli samotní rodiče a také naši učitelé. Kromě hraček ale budeme nabízet také čaj z bylinek, které ve škole pěstujeme díky dotacím z Olomouckého kraje,“ upřesňuje dobročinnou akci Pavlína Hamplová ze zábřežské školy s tím, že burzu zpestří ještě výstava velkoformátových fotografií z Haiti.

Díky projektu Adopce na dálku® – Haiti chudé děti získají ve škole nejen vzdělání a tím šanci zlepšit svůj život, ale také jedno teplé jídlo denně. Mnozí ze školáků totiž ani to doma nemají. Na Haiti se rozednívá kolem šesté hodiny ráno, děti vyrážejí do školy, některé hladové a dehydrované. Cesta pěšky jim může trvat i 2 hodiny. Po vyučování pak míří domů, kde pomáhají s domácností anebo se vydávají s těžkými vědry na dalekou cestu pro vodu. Té je totiž na Haiti nedostatek. „Možnosti učit se ve škole a najíst se tam, si děti velmi váží. A také my si vážíme podpory našich dárců, díky kterým můžeme haitským dětem pomáhat. Děkujeme!“ dodává za Arcidiecézní charitu Olomouc Klára Lőffelmannová.

Za 14 let fungování projektu Adopce na dálku® – Haiti podpořili čeští dárci více než 1 000 potřebných dětí, včetně těch, které docházejí do školy právě teď.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc