Aktuality

2019_11_Prostesty Gonaives_2

Haiti – Krize na Haiti pokračuje, ochromila i to málo, co v zemi fungovalo. Obyvatelé se snaží o změnu systému a o potrestání zkorumpovaných politiků, bohužel někteří volí násilí. Lidé přicházejí o své domovy, nemají co jíst a děti nemohou chodit do školy.

Na Haiti vznikla nová opoziční politická struktura „Demokratický blok pro národní zotavení“, na které se podílejí malé politické strany. Navrhují rezignaci prezidenta Jovenela Moïse, vládu s menším počtem ministrů bez předsedy vlády a také to, aby v čele Haiti stál prozatímní předseda kasačního soudu. Místopředsedkyně Evropské unie Federica Maria Mogherini vyjádřila hluboký soucit s obyvateli Haiti. Evropská unie se zavázala podporovat haitský lid na jeho cestě ke stabilitě, rozvoji a demokracii, včetně právního státu, a za tímto účelem bude úzce spolupracovat se svými mezinárodními partnery.

Mezi civilisty vznikají nové gangy ozbrojenců. Někteří z nich zaútočili Molotovovým koktejlem na minibus, který byl plný pasažérů. Někteří utrpěli popáleniny a museli ihned do nemocnice.

Lidé se snaží nelegálně prchnout ze země. Nejvíce do Dominikánské republiky. Ale i vláda sousedních Baham hlásí 227 pokusů o nelegální migraci Haiťanů, z toho 105 jen za uplynulý týden. Všechny tyto Haiťany museli deportovat zpět do vlasti. Bahamské obranné síly například spatřily přeplněnou loď s 58 lidmi na palubě, mezi nimiž bylo 52 mužů a 6 žen.

V sobotu 9. listopadu se uskutečnila dohoda mezi opozicí a skupinami občanské společnosti. Po několika bouřlivých diskusích bude zvolen soudce kasačního soudu, který nahradí prezidenta Jovenela Moïseho, jehož rezignaci požadují lidé déle než dva měsíce.

 Nebezpečno je i v Gonaïves

Našich partnerských škol se krize dotkla jen ve městě Gonaïves, kde je škola úplně zavřená a výuka zde neprobíhá. „Zatím není jasné, kdy budou žáci moci chodit znovu do vyučování, protože okolí školy se nezdá být dostatečně bezpečné. Není tedy ani jisté, jak to bude na konci prosince se závěrečnými testy a vysvědčením za probíhající čtvrtletí. Jsme v pravidelném kontaktu s ředitelkou školy, od které se snad brzy dozvíme pozitivní zprávy,“ říká koordinátorka projektů na Haiti Lada Matyášová z Arcidiecézní charity Olomouc.

Na venkově je klid. V Baie de Henne opravili školu

Ve vesnicích Baie-de-Henne a Roche-a-Bateau jsou školy otevřené. Pro ně je v jejich malých vesničkách na jihu i na severu krize velkých měst příliš daleko. Výuka probíhá běžným způsobem.

„V Baie de Henne se dokonce podařilo dokončit opravu venkovní zdi a schodů fary sousedící se školou, která je zázemím a místním řídícím orgánem naší podpory škole a místní komunitě. Otec Bertrand i adoptivní děti moc děkují za tuto pomoc a posílají modlitby za všechny lidi dobré vůle v České republice,“ přináší dobré zprávy Lada Matyášová. 

Linda Tranová,

stážistka ACHO, studentka VOŠs Caritas

Zdroj: Haiti Libre

Více informací o krizi na Haiti si přečtete zde: