Aktuality

2010_zemětřesení_1

Haiti, Olomouc – Trosky budov, mrtví, nedostatek vody, jídla a lékařské péče, lidé přespávající v ulicích… To je obrázek Haiti před 10 lety. V úterý 12. ledna 2010 krátce před 17. hodinou místního času zasáhlo ostrovní stát v Karibiku ničivé zemětřesení o síle 7,0 Mw (ekvivalentní k síle 38 svržených atomových bomb na Hirošimu). Během pouhé půlminuty zemřelo 250 000 lidí, milion a půl dalších přišlo o střechu nad hlavou. Krátce nato vypukla epidemie cholery. Přímo na Haiti tehdy pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc a působí tam dodnes. Aktuálně Haiti zmítají nepokoje a řádění gangů, podle OSN nastala i potravinová krize.

Barvitý, a přitom drsný život Haiťanů přiblíží Charita výstavou velkoformátových fotografií Jiřího Pasze ve Vědecké knihovně Olomouc (3. – 28. února). Výstavu zahájí vernisáž 3. února v 17 hodin. Dne 19. února v 17 hodin se v knihovně bude konat přednáška o životě na Haiti.

Před 10 lety – trosky a chaos

Dvůr Caritas Haiti je posetý stany, pracovníci pobíhající s papíry a telefony. Problém s elektřinou, internetem, telefonickou sítí, nedostatkem nafty a neprůjezdností silnic. Na místě pomáhají 2 pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc, jedním z nich je Martin Zamazal. „Lidé v minutě přišli o vše. Ti, kteří přežili, zůstávali z důvodu bezpečnosti mimo svá poškozená obydlí. Potřebovali vodu, potraviny, přístřeší a informace. Proto jsme se v prvních dnech a týdnech soustředili na rozdávání vody, potravinových a hygienických balíčků, plachet a stanů. Humanitární pomoc jsme přebírali v prvních týdnech z celého světa. Přilétala na poškozené letiště v hlavním městě, připlouvala po moři mexickými bojovými plavidly nebo přijížděla po souši proudem kamionů z Dominikánské republiky,“ vzpomíná Martin Zamazal.

2010: ACHO pomáhá na Haiti
Charita a další při práci v terénu. Foto: M. Strouhal

Všude vládne chaos, další lidé umírají na následky zranění, protože některé nemocnice jsou poškozené nebo zničené, chybí lékaři a zdravotnický materiál.  Zraněných je přitom na 300 000. Pomoc komplikuje i období dešťů, cesty jsou rozbahněné, nesjízdné. Zem se opět otřásá, lidé přespávají jen tak na ulicích.

Později Charita zakládá na Haiti nové dlouhodobé projekty, např. obnovu zemědělství, stavbu odolných střech atd., aby pomohla obnově komunit.

Současnost – řádění gangů a potravinová krize

Přestože Haiti se dostalo po zemětřesení do centra pozornosti a směřovala tam i finanční pomoc v řádech miliard dolarů, zůstalo u nevyužitých příležitostí, a Haiti stále patří mezi zhroucené státy. Vládne zde bída a korupce. Lidé nemají dostatek potravin, ani paliva, některé skupiny berou spravedlnost do svých rukou. Protesty proti zkorumpované vládě přerůstají v násilnosti. Kvůli nebezpečí Haiťané loni zavřeli školy ve větších městech. „Na začátku prosince jsme školu v Gonaïves znovu otevřeli, ale přišli jen žáci sedmých a osmých tříd. Mladší děti se rodiče báli pustit do ulic plných ozbrojených gangů,“ říká její ředitelka sestra Margaret. Během ledna bude škola snad znovu otevřena.

Zato do nutričního centra dochází přes 70 matek s dětmi. Dostanou zde jídlo i mléko. „Jsou rádi, že mohou být někde společně a cítit se v bezpečí,“ dodává sestra Margaret. Centrum je prospěšnější zvlášť nyní – v době potravinové krize.

I přes nepokoje funguje v Gonaïves šicí dílna. A to od roku 2018, poté co tam Arcidiecézní charita Olomouc poslala šlapací šicí stroje v Kontejneru pro Haiti. „Ve třídě nováčků se učí šít 12 maminek. Ve třídě pokročilých je dokonce 15 švadlen, které již dostaly své diplomy a čekají, kdy bude příznivá doba na práci v nedaleké textilní továrně,“ říká charitní koordinátorka projektů na Haiti Lada Matyášová.

Čeští dárci přispívají dětem na jídlo

„Díky našemu projektu Adopce na dálku mají děti ve školách zajištěno jedno teplé jídlo denně. Mnohé by doma tuto možnost neměly ani před vypuknutím nepokojů, o to cennější je to v těchto těžkých dnech,“ přibližuje koordinátorka.

Školu i nutriční centrum v Gonaïves podporuje Arcidiecézní charita Olomouc. S pomocí českých dárců pomáhá Haiťanům vyrovnat se s potravinovou krizí. Arcidiecézní charita Olomouc působí také v Baie-de-Henne a Roche-à-Bateau. V těchto venkovských oblastech je zatím klid, školy jsou otevřené.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc