Aktuality

Vánoční přání_Haiti-JPG

Sestra Margaret z Gonaïves píše potěšující i kruté zprávy: „Na začátku prosince byly otevřeny školy v naší oblasti. Ale kromě žáků sedmých a osmých tříd do nich nikdo nepřišel. Rodiče se báli pustit své děti do ulic plných ozbrojených gangů a násilných jedinců.“ Není výjimkou, že zrovna v Gonaïves dochází k pouličním nepokojům. Jedná se o druhé největší město v zemi a lidé jsou zde stejně nespokojeni jako v hlavním městě. Citelně totiž pociťují nedostatek benzínu nebo potravin v obchodech, a tak se bouří a berou spravedlnost do svých rukou. „Střední školy jsou ale otevřené a počítá se i se závěrečnými půlročními zkouškami na konci pololetí,“ dodává sestra Margaret, ředitelka školy sv. Josefa a vedoucí komunitního centra řádu Oblátů. „Naše škola je zatím zavřená, ale stejně jako většina země, se ji zase pokusíme otevřít v úterý 7. ledna 2020.“

„Za to naše nutriční a ortopedické centrum doslova praská ve švech,“ píše ve své zprávě pro Arcidiecézní charitu Olomouc. „Každý den k nám dochází 72 matek s dětmi do nutričního i ortopedického centra. Radují se z toho, že mohou být někde společně a cítit se v bezpečí. Stejně jako z jedné z mála aktivit, která je v době krize přístupná, a navíc jim prospěšná.“ V nutričním centru dostávají matky jednu porci jídla denně a jejich dítě buď mléko nebo poloviční porci jídla (dle věku). Tak je v  zemi bez fungujícího sociálního systému zaručena alespoň nějaká péče o její nejmladší občany a jejich opatrovníky.

Šící centrum, které ACHO v místě zřídilo v roce 2018 díky vybavení z kontejneru, stále prospívá. „Ve třídě nováčků,“ konstatuje Margaret, „máme 12 matek, které se šití na šlapacích strojích teprve učí. Ve třídě pokročilých je pak dokonce 15 švadlen, které již dostaly své diplomy a jen čekají, kdy bude příznivá doba k nalezení práce v nedaleké textilní továrně.“

A mezi tím vším se celé centrum, jeho obyvatelé i návštěvníci chystají na přicházející svátky. Vánoce, svátky klidu, míru a pokoje, se stejně jako u nás slaví v těchto dnech i na karibském ostrově. I přes to, že místní situace není o moc lepší než před několika týdny, hodlají lidé slavit příchod Ježíše co nejlépe bude možné. Perou prádlo, uklízejí, upravují si vlasy a jako dárky balí zeleninu či ovoce ze zahrádky nebo ručně vyrobené drobnosti. Není přeci důležité, kdo co dostane, ale že jsou společně živí a zdraví.

V sobotu 14. prosince byla pro matky s dětmi navštěvující nutriční nebo ortopedické centrum připravena drobná slavnost. Další pondělí následoval společenský večer pro pracovníky centra. Švadleny a jejich učitelky oslavovaly příchod Ježíše o dva dny později, kdy si nachystaly pro ostatní ukázky své práce. Žáci sedmých a osmých tříd slavili Vánoce společně ve čtvrtek 19. prosince, a jejich učitelé následující den. Tím byly aktivity centra pro tento kalendářní rok uzavřeny. To bude znovu pro veřejnost otevřeno se začátkem školního roku v úterý 7. ledna 2020.

Přejeme našim partnerům na Haiti, všem adoptivním rodičům, přátelům a také všem lidem dobré vůle, kteří na Haiťany myslí a posílají jim své modlitby, pokojné a Láskou naplněné svátky.

Lada Matyášová, Arcidiecézní charita Olomouc