Aktuality

3_2020_Stanley_vysokoškolák_1

Gonaïves – Třicátník Stanley má vysokoškolský titul. Původně „adoptivní dítě“, poté spolupracovník Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti a nyní čerstvý absolvent vysoké školy Práv a ekonomiky. „Jménem všech studentů a žáků, kteří jsou v programu Adopce na dálku, chci vám – dárcům z České republiky moc poděkovat. Myslíte na nás a pomáháte nám,“ vzkazuje Stanley.

Stanley má narozeniny 1. ledna, v tento den Haiťané slaví svou nezávislost. Vyhlásili ji v roce 1804 jako první původně zotročení lidé na světě. Stanley žil s tatínkem v hlavním městě Port au Prince, kde chodil do školy. Jeho otec však zemřel, proto se odstěhoval za maminkou do Baie de Henne. Díky českým adoptivním rodičům zde dokončil základní školu, poté pokračoval na střední škole v Gonaïves. Ve studiu na vysoké škole v tomtéž městě ho podporovala Arcidiecézní charita Olomouc. Na oplátku jí pomáhal s projektem Adopce na dálku a také při misích Charity v Karibiku.

Spolupráci se Stanleym zahájila před lety bývalá pracovnice Charity Kristýna Lungová. „Vždy mi ochotně pomohl a poradil, a to nehledě na odměnu. Při mé monitorovací cestě byl vždy po ruce. Od jiných se odlišoval spolehlivostí, obrovskou pokorou a dochvilností,“ vzpomíná Kristýna.

Že Charita platila Stanelymu studium, bylo pro něj velmi důležité. „Díky vysokoškolskému vzdělání snad lépe seženu práci, na Haiti je jí nedostatek. Díky Charitě uživím sebe i svou rodinu,“ zdůvodňuje mladík, proč o spolupráci s Charitou tolik stál. Podpora vzdělání je podle něj pro Haiťany důležitá. „Státní školy na Haiti totiž nefungují, protože stát neplatí učitele.  Děti přijdou do školy, sedí tam 8 hodin, ale učitel nikde. Proč? Protože nedostal výplatu,“ popisuje situaci Stanley. A problémů je víc. Haiti téměř nic nevyrábí, je závislé na dovozu. Spousta lidí pracuje v zemědělství, ale nic nevypěstuje, protože na Haiti nejsou semena pro pěstování dalších plodin. „Máme hodně polí, ale už nemáme zavlažovací kanály na zavlažování půdy, což je další potíž,“ dodává Stanley. Stanley si splnil sen a je důkazem, že podpora haitských studentů má velký smysl. Děkujeme vám…

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc