Aktuality

Rep14_PaP_protesty proti vládě

Haiti – Haiti zažívá neobvyklou situaci, má dva prezidenty. Opozice využila mezery v zákoně a označila svého lídra a soudce Nejvyššího soudu, Josepha Mécène Jean-Louise, za prozatímního vůdce země. Dosavadní prezident, Jovenel Moïse, postoj opozice odmítá a považuje Jean-Louise za vlastizrádce. Konflikt zájmů doprovázejí napříč Haiti také protesty a násilné a ozbrojené demonstrace. Škola v Gonaïves, se kterou spolupracuje Arcidiecézní charita Olomouc, z bezpečnostních důvodů dočasně přerušila svůj provoz, jde však pouze o preventivní opatření.

Každodenní boje na ulicích, demonstrace a ozbrojené protesty probíhají nejen v hlavním městě Haiti, PortauPrince, ale také v jiných částech země. Výjimkou není ani město Gonaïves, ve kterém se nachází Centrum Sv. Josefa, které podporuje Arcidiecézní charita Olomouc. Přestože areál centra není přímo zasažen probíhajícími protesty a demonstracemi, z preventivních důvodů došlo k dočasnému uzavření střediska a přerušení výuky, která na místě probíhá. „Děti, které k nám chodí, pocházejí z různých částí města. Pohyb po městě je teď však hodně nebezpečný, proto jsme se rozhodli dočasně přerušit výuku do doby, než se situace trochu uklidní,“ přibližuje situaci Margaret Michael, vedoucí Centra Sv. Josefa.

Důvodem konfliktů je aktuální patová situace doprovázející „výměnu“ prezidentů na Haiti. Dosavadní haitský prezident Jovenel Moïse nastoupil do funkce v roce 2017. Během své vlády byl však značně kritizován, a to především kvůli korupci nebo násilnému potlačování protestů haitských občanů. Jak se ale mohlo stát, že se do čela státu dostali dva muži současně?

Trnitá cesta Moïse vedoucí k roli vůdce země

Zvolení prezidenta Moïse do pozice hlavy státu doprovázelo značné množství kontroverze. Prezidentské volby se v zemi konaly již v říjnu roku 2015. Moïse tehdy v prvním kole voleb zvítězil nad svým protikandidátem. Povolební průzkum veřejného mínění však ukázal, že Moïse získal velmi nízký počet hlasů a mnoho pozorovatelů označilo výsledky za ovlivněné. Tato skutečnost zvedla vlnu nevole a tisíce obyvatel vyšly do ulic v násilných protestech. Čtyři měsíce po volbách, v únoru roku 2016 skončilo funkční období dosavadního prezidenta Mertellyho a, aby Haiti nebylo bez vůdce, byl na post prozatímní hlavy státu na začátku roku ustanoven haitský politik a daňový expert Jocelerme Privert.

Je listopad 2016, funkci prozatímního prezidenta zastává Jocelerme Privert a na Haiti se konají další volby. Je to již devět měsíců, co úřad opustil poslední vládou řádně zvolený vůdce země Martelly. Situace z předchozího roku je již uzavřena a Moïse kandiduje v posledním kole prezidentských voleb. Stejně jako předchozí rok, i tento rok získává největší počet hlasů, a oficiálně se tak stává haitským prezidentem. Přísahu však skládá až v únoru 2017.

Dva prezidenti: Mertellyho odchod z funkce jako příležitost pro opozici

Bývalý prezident Haiti, Michel Martelly, odešel z postu hlavy státu po uplynutí standardního pětiletého funkčního období 7. února 2016. O rok později, v únoru 2017, nastupuje do funkce prezidenta země Jovenel Moïse.

Nyní, v roce 2021 jsou města napříč Haiti opět plná protestujících, když Moïse odvolává na začátku února tři soudce Nejvyššího soudu. Ve stejný den rezonují hlavním městem ozbrojené demonstrace a požadavek na odvolání prezidenta Moïse. O den později haitská opozice tvrdí, že pětileté funkční období pana Moïse mělo skončit 7. února 2021, pět let ode dne, kdy odstoupil jeho předchůdce Michel Martelly. Nechtějí jen jeho odstoupení, ale také rovnou volí nového čelního představitele země,Josepha MécèneJean-Louise. Moïse odmítá postoj opozice a odvolává se na skutečnost, že přísahu při vstupu do funkce složil až 7. února 2017. Podle zákona by měl, podle svých slov, úřad opustit po pěti letech, tedy v únoru roku 2022.

Nejasný vývoj do budoucna

Kvůli mezeře v zákoně jsou zatím oba prezidenti na postu hlavy státu právoplatně. Nicméně, stejně jako již mnohokrát v historii země, i tentokrát je vývoj aktuálního dění na Haiti do budoucna nejasný. Současná situace a vztahy mezi Moïsem a opozicí nejsou dlouhodobě udržitelné.

„My, pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc, jsme v myšlenkách s našimi haitskými partnery a doufáme, že se situace rychle a, pokud možno, co nejklidněji vyřeší. Centrum Sv. Josefa muselo kvůli konfliktům preventivně přerušit provoz a my doufáme, že k tomu nebudou muset přistoupit i naše další dvě spřátelená střediska v BaiedeHenne a RocheauBateaux,“ uvedla Lada Matyášová, koordinátorka projektů na Haiti.

Kateřina Biolková, Arcidiecézní charita Olomouc