Aktuality

Zemetreseni_v_Jeremie-25-sirka

Jeremie – Díky kontaktu paní Mandové se mi podařilo sehnat informace přímo z Jeremie, epicentra zemětřesení. Sama na Haiti čtyři roky žila, takže zde má nesčetné kontakty, díky kterým se jí nyní podařilo poslat na Haiti drobnou pomoc, a hlavně vyzvědět novinky ze zemětřesením zasažených oblastí.

Zemětřesení o síle 7,2, které postihlo haitské departementy Nippes, Jih a Grand-Anse ráno v sobotu 14. srpna 2021, výustilo v tragické následky. Na 2 248 mrtvých, 329 nezvěstných a 12 763 zraněných je co se týká lidských ztrát. Téměř 53 000 domů bylo zničeno a víc než 77 000 poškozeno, z hlediska škod materiálních.

„Po rychlých evaluacích v terénu všech tří regionů a konsultacích s civilní obranou, neziskovými organizacemi v místě a státními autoritami, jsme se rozhodli pro intervenci zaměřenou na zdraví, výživu a bydlení jako identifikované bezprostřední priority v nejzničenějších zónách,“ popisuje do e-mailu jeden z haitských dobrovolníků, kteří se na místo vydali.

Ve spolupráci s muslimskou organizací Dawah z Petit-Goave a skupinou lékařů z univerzity v Port-au-Prince zorganizovali (z vlastních lokálních zdrojů sesbíraných v místní komunitě) výpravu 35 osob na podporu lidí v Jeremie. Na jih země vyrazili 6. září 2021 a vydali se postupně do oblastí sídel Cayes, Jeremie, Maniche, Chantal, L´asile, Cavaillon, Torbeck a Pestel. Místa kolem Jeremie byla vybrána proto, že byla jako jedněmi z nejhustěji osídlených postižených oblastí (14 000 lidí) a také zároveň nejvzdálenějšími. Přísun pomoci se sem tedy opožďoval. Celá akce byla posvěcena ředitelem odboru zdravotnictví a hlavním koordinátorem všech CASEC v daném departementu.

„Během našeho pobytu v Jeremie jsme rozdali 200 teplých jídel za den a poskytli zdravotní péči a léky zdarma pro 150 lidí denně, a to vše po dobu 4 dnů,“ pokračuje vyprávění účastníků výpravy. „Lidi byli rádi za to, co jsme pro ně dělali, soudě podle jejich reakcí, by ale potřebovali víc.“ Pomoc ocenili taky místní autority.

Škody jsou značné, lidé pořád potřebují podporu. „Děkujeme z celého našeho srdce všem těm, kteří se podíleli na úspěchu této mise a speciální poděkování patří našim přátelům v České republice,“ posílají velký dík lidé z Haiti.

Kromě pozitivních slov a zpráv o efektivitě pomoci přicházela bohužel také ta nepříjemná. Socio-politická situace se po zemětřesení jen zhoršila. Ozbrojené gangy znovu obnovily únosy, zabíjení a krádeže. Několik únosů je zaznamenáno i Petit-Goave a okolí. Nejistota a ohrožení jde až na hranici snesitelnosti. Ze strany vlády se však nic na uklidnění situace neděje.

Lada Matyášová, Arcidiecézní charita Olomouc